Dnes: 18. února 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Databázový stroj
  (Database Engine)

  Pod pojmem Database Engine (tedy pod databázovým strojem) se obvykle rozumí jádro databázového serveru a základní obslužné programy tohoto jádra (například zajišťující vzdálené připojení uživatelů). Lze tedy říci, že databázový stroj je podmnožinou databázového serveru, přičemž pod pojmem databázový server je nutné vidět vybavení (typicky softwarové) pracující nad danou databází a zajišťující veškeré činnosti (včetně všech potřebných komunikací), které nad danou databází mají být zajišťovány.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Vývoj bude pokračovat!


  [Open Source] - Zajímají vás technologie používané v databázové platformě Firebird? Zajímá vás budoucnost této platformy? Pak čtěte náš rozhovor s Pavlem Císařem, předním zástupcem komunity Firebird.  Čím především by měla být významná verze 1.5 platformy Firebird?
  Seznam novinek verze 1.5 je skutečně impozantní, takže vyberu jen několik nejzajímavějších:
 • Classic a Embedded (v .DLL) server na platformě Windows
 • Univerzální spoustě
 • Dynamické SQL příkazy v procedurách a spouštích
 • Zcela nový konfigurační manažer s mnoha novými parametry
 • Podstatná vylepšení optimalizátoru SQL příkazů a další optimalizace uvnitř systému
 • Vestavěné funkce CASE, COALESCE a NULLIF
 • Body návratu (savepoints) pro transakce dle SQL99
 • Vylepšená práce s výjimkami

  ...a mnoho dalšího...

  Verze 1.5 je v mnoha směrech přelomovou verzí Firebirdu. Nikoliv však díky množství nových vlastností nebo opravených chyb, i když v obou směrech nabízí nová verze mnohem více než bylo obecně předpokládáno. V průběhu vývoje této verze totiž došlo k zásadním změnám v projektu Firebird i v širší komunitě uživatelů, které nejen že ovlivnily konečnou podobu verze 1.5, ale v pozitivním smyslu ovlivní i další vývoj.

  Původně byla verze 1.5 plánována jako "pouhý" převod verze 1.0 z jazyka C do C++, bez zásadních změn nebo rozšíření. Práce na tomto převodu začaly ještě před dokončením verze 1.0. Bylo proto nutné zahrnout změny z finální verze 1.0 do již transformovaných zdrojových textů. Díky množství změn a celkové "vyčerpanosti" vývojářů byla tato synchronizace velmi pracná a zdlouhavá. V tomto "tichém" mezidobí ovsem došlo k tomu, co nikdo z vývojářů nečekal: protože verze 1.0 byla nejen kvalitní, ale prokázala i životaschopnost projektu, přilákala k Firebirdu nejen mnoho nových uživatelů, ale také nových vývojářů. Právě tito noví vývojáři (především pak Dmitry Yemanov, Nickolay Samofatov, Alex Peshkov a Arno Brinkman) a jejich skvělá práce udělali z verze 1.5 produkt, který by si zasloužil spíše označení 2.0.

  Netřeba zdůrazňovat, že kvalita a novinky nové verze přilákaly další nové uživatele a značně posílily důvěru stávajících uživatelů. Včetně jejich podpory projektu Firebird. Co je především důležité, podpora uživatelů již začíná překračovat oblast děkovných dopisů směrem k podpoře mnohem cílenější a více materiální. Tomuto posunu rovněž napomohlo i založené otevřené neziskové organizace FirebirdSQL Foundation koncem loňského roku. Díky členům i sponzorům nadace bylo možné zahájit program financování dalšího vývoje prostřednictvím grantů (v současnosti nadace pravidelně financuje práci třech vývojářů) a zahájit tak stabilní vývoj Firebirdu (a to již od verze 1.5).

  Největším přínosem verze 1.5 je tedy položení kvalitních nových základů produktu na bázi C++ a zahájení skutečně stabilního vývoje (jen pro zajímavost: alfa verze 1.6 s mnoha zajímavými novinkami by měla být k dispozici ihned po uvolnění finální podoby verze 1.5).

  Jsou zapracovávány zjištěné chyby také do verzí 1.0.x?
  Ano, jsou. Ale bohužel ne všechny. Ačkoli je verze 1.0 stále udržována – před nedávnem byla uvolněna verze 1.0.3 – jsou zdroje projektu zatím velmi omezené a nemůžeme tedy zajistit okamžitou opravu všech chyb nalezených a opravených ve verzi 1.5 také ve starší verzi. I když se samozřejmě snažíme odstraňovat kritické chyby co nejdříve. Nicméně uživatelé mají v případě potřeby možnost opravit si je sami, případně si na to někoho najmout. IBPhoenix již provedl několik takových zakázkových oprav nebo úprav.

  A co CS pro Windows? Bude? Je funkční?
  Ano bude, respektive je k dispozici již několik měsíců. Z technických důvodů ale pracuje poněkud odlišně, než je tomu na ostatních platformách, kde je k dispozici démon inetd/xinetd.

  Můžete ve stručnosti popsat sa-verzi FB 1.5?
  Embedded server je plnohodnotný Firebird ve variantě Super Server v dynamicky linkované knihovně. Tato knihovna nahrazuje původní klientskou knihovnu a rovněž nabízí standardní klientské API, takže použití v aplikacích je zcela transparentní. Knihovna (zatím) umožňuje pouze lokální připojení, takže ji nelze použít k práci se vzdálenými servery a zároveň s Embedded serverem. Z pochopitelných důvodů není kontrolována ani identita uživatelů při přihlášení, takže se každý uživatel může přihlásit k libovolné databázi, nicméně oprávnění na úrovni databáze jsou kontrolována.

  Kolik betatesterů a jakým způsobem se podílí na testování verze 1.5?
  Vývoj probíhá v přibližně měsíčních cyklech, přičemž každý cyklus je ukončen uvolněním veřejné verze (tzv. "milník"). Průběžné testování v rámci cyklu je prováděno samotnými vývojáři. Každý zveřejněný milník je testován uživateli, přičemž celkové počty i rozsahy testů se různí a není ani jednoduché zjistit přesné údaje. Podle statistik hlavního serveru se o průběžné vývojové verze zajímá 300-2000 uživatelů.

  Rozsah testování uživateli (i vývojáři) je rovněž různorodý, ale většinou spočívá ve zkušebním (ale i ostrém) nasazení nové verze v aplikačních podmínkách uživatelů. Samozřejmě jsou řešeny pouze takové problémy, které uživatelé ohlásí. Na druhou stranu je řešení většiny ohlášených problémů velmi rychlé, ne-li okamžité, což je pro uživatele velmi motivující.

  Jak se podle Vás změnily počty uživatelů FB a IB od našeho posledního rozhovoru na podzim předloňského roku?
  Určit byť i jen přibližná čísla je velmi těžké. Nízká cena a nenáročnost na údržbu velmi vyhovuje firmám, které nasazují svá řešení u velkého počtu zákazníků, což značně komplikuje jakékoli odhady, protože těmto společnostem postačí stáhnout si pouze jednu kopii.

  Situaci komplikuje také to, že mnoha uživateli byla vytvořena celá řada specifických distribucí, například z pohledu jazykových mutací, různých verzí serveru, pro která nemáme statistická data vůbec žádná. Nicméně podle známých údajů a úrovně aktivity v mezinárodních i národních uživatelských fórech je zájem o Firebird na vzestupu a počet uživatelů i instalací stále roste.

  Obzvláště v Evropě a Jižní Americe – a podle některých známek také v Asii – má Firebird velmi dobrou pozici. O stoupající popularitě svědčí i množství nových knih o InterBase a Firebirdu po celém světě. Obzvláště impozantní je zájem vydavatelství o publikace v portugalštině. Vzniklo také mnoho nových webů, diskusních skupin i celých uživatelských komunit zaměřených na InterBase a/nebo Firebird.

  V květnu navíc proběhla první Evropská konference uživatelů a vývojářů, která byla natolik úspěšná, že po jejím skončení začala pořádající společnost, firma H-K Software, okamžitě připravovat další ročník konference.

  A jak pokračuje vývoj FB 2?
  Již v době plánování verze 1.5 byly do verze 2.0 odloženy jakékoli změny a rozšíření, které by vyžadovaly změnu vnitřní struktury databáze. V různém stádiu rozpracovanosti návrhu, ale i implementace, je takových nových vlastností nebo vnitřních úprav celá řada.

  Jedná se například o optimalizaci vnitřní realizace indexů, zvětšení řady vnitřních limitů systému, server architektury Classic se sdílením pracovních dat mezi instancemi, provoz Firebirdu v clusterech s pomocí distribuovaného manažeru zámků, hierarchické události, bezpečnostní audit či ultrarychlé on-line zálohování s možností přírůstkového zálohování.

  Co konkrétně bude obsaženo ve verzi 2.0 zatím ještě není definitivně rozhodnuto, nicméně plány vývojářů – a tedy i očekávání uživatelů – jsou rozsáhlé. Z tohoto důvodu nelze předpokládat, že by verze 2.0 byla k dispozici dříve, než příští rok v létě. Protože ale řada plánovaných vlastností je co do rozsahu malá a relativně jednoduchá, chceme tyto vlastnosti uživatelům nabídnout s předstihem a na tento rok jsme tedy ještě naplánovali verzi 1.6.

  Podle předběžného plánu by verze 1.6 měla obsahovat:

 • Funkční lokální komunikační protokol XNET pro SS i CS
 • Kompletní podporu služeb API v CS
 • Podporu výrazových argumentů u funkce SUBSTRING
 • Značky (label) a příkaz LEAVE
 • Vylepšený systém událostí
 • Virtuální informační tabulky

  ...a samozřejmě opravy chyb zjištěných u verze 1.5.

  Jak se daří IBPhoenixu v České republice?
  Díky za optání, IBPhoenixu se daří dobře, a to nejen v České Republice... Z globálních firemních aktivit stojí za zmínku především nedávné převzetí známého produktu IBReplicator od firmy Synectics (plánujeme jej v brzké době rozšířit o přímou podporu nových vlastností InterBase 6.5/7.0 a Firebirdu 1.5). Rovněž rozšiřujeme nabídku prohledávatelných archivů mailových konferencí na našem webu a vedle již známého CD pro vývojáře chystáme uvedení levného Distribučního CD Firebirdu.

  Z lokálních aktivit IBPhoenixu v ČR stojí určitě za zmínku vydání knihy o InterBase a Firebirdu (včetně verzí IB 6.5, 7.0 a FB 1.5!) u nakladatelství ComputerPress, nechybí ani CD. Na podzim plánujeme nová rozšířenější školení nejen o Firebirdu. Od července chystáme výrazné rozšíření a zatraktivnění služby Subscription, a pokud vše dopadne dobře, budeme rovněž větší o dalšího zaměstnance.

  Děkuji Vám za rozhovor

  O Pavlu Císařovi
  Pavel Císař pracuje v oboru IT již více než sedmnáct let. Je znám především komunitě vývojářů používajících Borland Delphi a díky svým aktivitám na poli Open Source. Již několik let spravuje populární portál Delphree (delphree.clexpert.com). Již několik let se výhradně věnuje podpoře uživatelů InterBase, vývoji serveru Firebird a zastupování firmy IBPhoenix na území ČR. Ve volném čase čte sci-fi a užívá si rodinného života. • ( Celý článek! | Autor: Marek Kocan | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1582 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1090 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (1015 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1400 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1035 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1197 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1035 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8354


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Únor  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena