Dnes: 20. ledna 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Replikace
  Replikace slouží pro zajištění konzistentnosti dvou a více databází, nejčastěji pak o stejné struktuře v rámci distribuovaného zpracování. Vyspělé SŘBD replikace podporují, případně lze použít řešení třetích stran či replikační logiku zajistit vlastními postupy.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Bez archivace to nejde


  [Případové studie] - Objem zpracovávaných dat neustále roste. Jde o trend, který v každé oblasti dříve či později začne vyžadovat vnitřní pravidla pro odehrávání některých zdánlivě méně potřebných dat do archivačních systémů. Jinak tomu není ani ve společnosti T-Mobile, která v říjnu loňského roku zahájila závěrečnou etapu zavádění archivačního systému MSAR od společnosti FileNET.  Mezi základní práci s dokumenty patří v každé společnosti vystavování faktur zákazníkům. Množství zpracovávaných faktur může dosáhnout i mnoha stovek tisíc či miliónů dokumentů měsíčně. Mobilní operátor T-Mobile patří z pohledu objemu zákaznické fakturace mezi největší firmy v České republice. Desítky gigabajtů zpracovávaných dat – a to nejen v oblasti účetnictví – nejsou ničím nezvyklým.

  Nějaký systém je všude…
  V závislosti na obchodním růstu společnosti T-Mobile přestával splňovat používaný archivační systém Archea základní kritéria – možný objem archivovaných dat a dostatečně rychlou dobu odezvy. Tehdejší řešení využívající magnetooptická pole bývalo stále častěji přetěžováno požadavky na data – zákaznické faktury – z různých období. Díky časové rozdílnosti požadavků docházelo k časté výměně jednotlivých médií a následnému nárůstu doby odezvy nad únosnou mez.

  Ale inovuje jen někdo
  Ve výběrovém řízení na nový archivační systém, který by do budoucna pokrýval nejen oblast zákaznické fakturace, ale také celou problematiku elektronicky zpracovávaných dokumentů, zvítězila v roce 2002 společnost Getronics se systémem MSAR od firmy FileNET.
  Podmínkou bylo, aby nový systém nabízel současnou funkčnost, on-line přístup k archivním datům a v neposlední řadě bezproblémovou integraci nového řešení do zbytku podnikové informační architektury v T-Mobile.

  Ani to moc netrvalo!
  Většina projektů obdobného rozsahu vyžaduje několik měsíců kvalitně odváděné práce, jinak tomu nebylo ani v tomto případě. Analýza zabrala přibližně jeden měsíc, stejně jako proces vypracování a akceptace projektu. Samotná implementace, konfigurace, testování a integrace systému do prostředí informační architektury T-Mobile si vyžádala dva měsíce. Školení uživatelů trvalo přibližně jeden pracovní týden.
  Průměrně se řešitelský tým skládal ze šesti zástupců společnosti T-Mobile a čtyř zástupců Getronics. Jednotlivé termíny byly dodržovány – jev u takto rozsáhlých projektů zdaleka ne běžný.

  Důležitá je spokojenost uživatelů
  Mezi nejslabší místa libovolného IT projektu patří jistá setrvačnost uživatelů a neochota přijímat nová řešení a nové pracovní postupy. Toto riziko bylo sníženo jednak průběžným informováním uživatelů o chystaných změnách, jednak dostatečně široce pojatým uživatelským školením a v neposlední řadě také zachováním uživatelských rozhraní podle původního systému. Odezvy od více než šesti stovek uživatelů jsou veskrze kladné – v běžném provozu by následně se systémem mělo pracovat na 750 uživatelů.

  Indexy dokumentů jsou v současné době do provozního systému pořizovány ručně. Díky vysoké chybovosti bylo od strojového zpracování s podporou rozpoznávání znaků upuštěno. Návrat ke strojovému zpracování se předpokládá v nebližších letech spolu se zavedením čárových kódů. Jen pro zajímavost, průměrně si výpisy z archivačního systému vyžádá na tři tisíce uživatelů měsíčně.

  Hardwarovým základem nového systému je server IBM X440 s 6 GB operační paměti a s diskovým polem IBM FASTT 700 o kapacitě (v současné době) 4,5 TB. Jako operační systém je použit MS Windows 2000, databázovou platformu reprezentuje MS SQL Server 2000. Podporována je i třívrstvá architektura s tenkým klientem.

  Hranice v nedohlednu
  Maximální objem archivačních dat při zachování stávající funkčnosti se pohybuje na hranici 8 PB dat, které by T-Mobile neměl v nejbližším časovém horizontu dosáhnout. V současné době se odhaduje průměrný roční přírůstek v oblasti zákaznické fakturace mezi dvěmi až třemi terabajty archivačních dat s meziročním navyšováním okolo jedné desítky procent.
  Jen pro představu – celkový objem dat představuje asi 800 tisíc dokumentů měsíčně. Systém MSAR tak poskytuje dostatečnou časovou a kvantitativní záruku pro ochranu investic. Zajímavé na celém projektu je také to, že objemem archivovaných dat patří mezi největší systémy nejen v České republice, ale ve své kategorii také na světě. Podle přestavitelů T-Mobile odpovídá návratnost investic do MSAR běžným projektům této kategorie.

  V konečném důsledku by ovšem měl být nejspokojenější koncový zákazník T-Mobile – díky novému systému bude moci tato společnost vyřizovat požadavky ve větším časovém úseku, než ji ukládá naše legislativa. A to je bezesporu dobře.

  Pod okraj - Archivace vs. zálohování
  Pojmy archivace a zálohování se poměrně často zaměňují. Bohužel se o synonyma v žádném případě nejedná.
  Podstatou archivace je přehrání části provozních, tedy živých – aktuálních, dat do archivačního systému. Ten obvykle bývá provozován na jiných strojích. Cílem archivace je především zvýšit výkon provozního systému, který díky archivaci může zpracovávat menší množství dat. Archivační systémy navíc mohou obsahovat předzpracovaná data například pro analytické zpracování.
  Oproti tomu smyslem zálohování je vytvoření bezpečnostní kopie, kterou lze využít v případě poškození dat v provozním systému za účelem obnovy systému do určitého stavu.

  ( Celý článek! | Autor: Marek Kocan | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1552 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1071 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (1001 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1381 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1018 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1182 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1021 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8226


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena