Dnes: 21. ledna 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Konkurenční přístup
  Situace, kdy k jednomu zdroji dat (nejčastěji stejným záznamům v tabulce) přistupuje současně více uživatelů. Jedním z úkolů vyspělého SŘBD je zajistit, aby nedošlo k porušení konzistence dat (například aby uživatel z tabulky četl vždy aktuální data).

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  SQL – Hotová řešení


  [Literatura] - Pokud pracujete s jazykem SQL a hledáte knížku obsahující několik stovek praktických rad, příkladů a hotových SQL dotazů, možná uvažujete o koupit knihy SQL Hotová řešení. Abyste měli snazší rozhodování, knihu jsme podrobně prozkoumali a přinášíme vám její recenzi.  Kniha SQL Hotová řešení, kterou uvedlo na český knižní trh v loňském létě vydavatelství Computer Press je jedním z řady titulů v nové edici Hotová řešení. Cílem této edice je přinášet knihy založené na principu příkladů a jejich řešení. Co to znamená? Celý obsah knížky se výrazně soustředí na praktický přístup, tedy především na příklady. Každý z nich je uveden výstižným nadpisem (má svou vlastní kapitolu), přičemž v úvodu kapitoly je poměrně věcně vysvětlena podstata problému a navržený způsob řešení. Jednotlivé kapitoly si tedy nekladou téměř žádné ambice stát se výukovým materiálem pro výuku jazyka jako takovou.

  Kniha SQL Hotová řešení je tedy rozdělena do deseti kapitol, přičemž pouze v úvodní, první kapitole, se dočkáte rozsáhlejšího teoretického popisu a podrobnějšího rozboru problematiky. Tato úvodní kapitola (nazvaná Základy práce s relačními databázemi) představuje nezbytný základ, bez něhož by pro začátečníky nemusela být kniha dost dobře použitelná: bez zázemí poskytovaného první kapitolou by se jednalo spíše o publikaci patřící do kategorie tipů a triků.

  V první kapitole se tedy čtenář stručně seznámí se základy návrhu databázových aplikací, pozná nejdůležitější pojmy (SŘBD, SQL, databáze apod.), naučí se základy konceptuálního modelování a relačního uspořádání, setká se s databázovými tabulkami a vztahy mezi nimi. Od této kapitoly nelze čekat popis komplikovanějších a rozsáhlejších databázových konceptů, a tak například popis normálních forem je velmi úsporný s tím, že o čtvrté a páté normální formě je uvedena pouze zmínka a známá Boyce-Coddova normální forma úplně chybí. Pokud vám je teorie databází prozatím úplně cizí, nečekejte, že jí podrobně poznáte v této úvodní kapitole: ta představuje opravdu jen velmi lehký úvod. Například ke 4. normální formě je uvedeno pouze toto: „Tabulka je ve čtvrté NF, když je ve třetí NF a popisuje jen jeden fakt nebo souvislost.“ Je ovšem nutné podotknout, že do knihy z edice Hotová řešení by podrobnější popis ani nepatřil – čtenář toužící po teoretických vysvětleních jistě sáhne po publikaci jiné kategorie.

  První kapitola knihy pak končí částí „Jak začít pracovat s databázemi SQL“, která ukazuje, pro jaké platformy je publikace určena a jaké klientské aplikace mohou čtenáři použít při komunikaci a při pokládání databázových dotazů.

  V souvislosti s touto částí bych zmínil jeden z nejvážnějších nedostatků knihy: v knize je popisována pouze práce s databázovými platformami MySQL, MS SQL Server a Oracle. Bohužel chybí informace o jakýchkoliv jiných platformách; je zřejmé, že kdyby kniha popisovala mutace SQL pro všechny rozšířené platformy, byla by příliš silná a drahá, avšak zmínka v této úvodní kapitole by určitě byla na místě. I čtenář pracující s platformou Firebird by mohl knihu využít – ale bohužel se z ní třeba nedozví, s jakým klientským nástrojem může server ovládat.

  Dlužno ovšem dodat, že zvolené tři platformy jsou opravdu nejrozšířenější a pokrývají významnou část české databázové obce. Ve všech dalších kapitolách navíc autor důsledně uvádí odlišnosti jednotlivých platforem a detailně rozebírá speciální „odnože SQL“. Pokud je konkrétní příklad odlišný v jednotlivých platformách, najdete v knize hezky přehledně uspořádaná řešení pro všechny tři. Za důslednost si zde autor zaslouží pochvalu.

  Pojďme se ve stručnosti podívat na obsahovou stránku knížky. Jednotlivé kapitoly se zabývají postupně jednoduššími i složitějšími aspekty jazyka SQL, a tak nejprve poznáte výběr údajů (SELECT), včetně všemožných souvisejících otázek (datové typy, spojování tabulek, řazení a sdružování řádků, vnořené dotazy apod.), pak vkládání, úpravy a mazání údajů, výpočty i matematické funkce. Následuje kapitola věnovaná datumu a času (což je v databázích jedno z problematičtějších míst). V publikaci najdete i příklady týkající se kurzorů, indexů, transakcí, uložených procedur a spouští. Autor – mimochodem známý databázový specialista Luboslav Lacko, autor několika další titulů – se nevyhnul ani otázce uživatelských oprávnění.

  Zajímavé – zejména pro profesionály – mohou být závěrečné dvě kapitoly: předposlední se věnuje aplikačnímu rozhraní databází (tenkým a tlustým klientům, připojení k databázím, spolupráci databází a PHP apod.) a poslední kapitola je věnována webovým službám založeným na XML.

  Přestože by se zdálo, že v knize Hotová řešení nelze najít žádné vysvětlení jednotlivých problémů, autor některé příklady koncipoval tak, že jsou poměrně názorné a pochopíte z nich smysl problematiky. Jako příklady těch nejpovedenějších bych uvedl zmíněné spojování tabulek (s rozebranými rozdíly mezi vnějším/vnitřním, pravým/levým, křížovým/úplným spojením) a vnořené dotazy (s porovnáním délky řešení některých problémů bez použití vnořených dotazů a s nimi). Pozornost si zaslouží také vkládání unikátních hodnot včetně problematiky autoinkrementace v jednotlivých platformách.

  Jak už jsem naznačil, silný důraz klade autor na kapitolu pojednávající o typech datum/čas a vůbec o datových typech a možnostech konverze. Pokud se nenecháte zmást operátorem CAST, který se zřejmě v důsledku automatických oprav změnil na slovo ČÁST, dozvíte se o implicitních a explicitních konverzích mezi datovými typy v jednotlivých platformách opravdu spoustu podrobností.

  Knihu bych pochválil i za dostatek příkladů, které bychom mohli označit za ryze praktické a ihned využitelné v reálných aplikacích (například kontrola správnosti rodných čísel). Kladné hodnocení si zaslouží i ukázky zajímavých problémů a „pastí“, na něž můžeme při práci s některými platformami narazit.

  Co říci závěrem? Pokud pracujete s platformou MS SQL Server, Oracle nebo MySQL a pokud hledáte „kuchařku“ schopnou rychle získat odpověď na svou konkrétní, aktuální otázku týkající se SQL, knihu vřele doporučuji.

  Související články:
  Jak na výběr opakujících se záznamů? (04.01.2010)
  Pryč s duplicitními záznamy! (05.01.2009)
  Má SQL budoucnost? (12.08.2002)
  Norma za 18 dolarů (17.06.2002)
  Naučte se SQL, díl sedmý (05.03.2002)
  Naučte se SQL, díl šestý (13.02.2002)
  Naučte se SQL, díl pátý (05.02.2002)
  Naučte se SQL, díl čtvrtý (29.01.2002)
  Naučte se SQL, díl třetí (16.01.2002)
  Naučte se SQL, díl druhý (11.01.2002)
  Transakce? Co to je!? (06.11.2001)
  Naučte se SQL, díl první (01.11.2001)

  ( Celý článek! | Autor: Václav Kadlec | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1557 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1074 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (1003 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1385 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1019 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1183 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1022 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8243


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena