Dnes: 20. ledna 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Konkurenční přístup
  Situace, kdy k jednomu zdroji dat (nejčastěji stejným záznamům v tabulce) přistupuje současně více uživatelů. Jedním z úkolů vyspělého SŘBD je zajistit, aby nedošlo k porušení konzistence dat (například aby uživatel z tabulky četl vždy aktuální data).

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Vypravte se na exkurzi do skladu. Tedy – do toho datového...


  [Literatura] - Nemá-li houba žádný zápach nebo není-li cítit po anýzu nebo po mandlích, je pravděpodobně jedlá. Nemějte strach, náš portál nezměnil zaměření; v knize Databáze: datové sklady, analýza OLAP a dolování dat je uveden nespočet praktických příkladů a jeden z nich (týkající se dolování dat) ústí v uvedené pravidlo. Recenzi ryze praktické knížky vám dnes přinášíme.  Kniha s poněkud krkolomným názvem Databáze: datové sklady, analýza OLAP a dolování dat s příklady v SQL Serveru a Oracle v sobě ukrývá celou řadu důležitých, relevantních a velmi praktických informací, které se týkají problematiky databází, datových skladů, analýzy OLAP a také stále známějšího dolování dat, tedy Data Miningu. Autorem je zkušený databázový odborník Luboslav Lacko, jehož další knihu SQL Hotová řešení jsme před nedávnem na našem portálu také recenzovali. Knížka, kterou recenzujeme dnes, vyšla v nakladatelství Computer Press v roce 2003.

  Pojďme se však podívat na to, co v ní najdete. Hned na úvod bych rád předeslal, že jste na správné adrese především v tom případě, že hledáte knihu nabitou praktickými informacemi, ukázkami a reálnými příklady. Knížka se sice zabývá i teoretickými aspekty datových skladů a některých navazujících témat, avšak jejím hlavním posláním je ukázat čtenářům předkládané činnosti na praktických příkladech v příslušných nástrojích platforem Microsoft SQL Server a Oracle Database.

  Vůbec provázání knihy (teorie) s příslušnými nástroji (s praxí) je velmi dobré: dokonce bych je prohlásil za jednu z hlavních „plusů“ knížky. K publikaci je přiloženo CD s cvičnou verzí Microsoft SQL Serveru a s dalšími nástroji od firmy Peyo; CD kromě toho samozřejmě obsahuje zdrojové kódy příkladů.

  Důležité však je, že v celém textu knihy autor důsledně demonstruje popisovaná témata prakticky, využívá přitom hlavně těch nástrojů MS SQL Serveru a firmy Peyo, které jsou umístěny na CD (ačkoliv některé příklady jsou předváděny i pro platformu Oracle 9i). Kniha obsahuje nespočet screenshotů ukazujících jednotlivé kroky v nastavování a používání aplikací: díky tomu může kniha sloužit jako opravdu kvalitní průvodce datovými sklady a analýzou OLAP. Svým čtenářům poskytne teoretický úvod, ale také je naučí používat některé konkrétní nástroje a aplikace: to je myslím její velká deviza.

  Na druhou stranu – pokud používáte jiné platformy a jiné nástroje, než které jsou v knize popisovány, budete mít obtížnější pozici při zkoumání, jak popisované činnosti realizovat. S tím se však nedá nic dělat: autor buď nemůže uvádět příklady vůbec nebo si musí zvolit jeden produkt (případně několik málo produktů).

  Pojďme však postupně. Publikace je rozčleněna do deseti základních kapitol. V první z nich (Úvod do problematiky datových skladů, analýzy OLAP a data miningu) naleznete úplně základní a nejdůležitější informace a definice, které by měli zájemci o datové sklady znát. Autor nejprve přednese stručný přehled databázových systémů, a to od transakčních systémů kategorie OLTP (Online Transaction Processing) přes systémy MIS (Management Information Systems), systémy DSS (Decicion-Support Systems), systémy EIS (Executive Information Systems) až k analytickým systémům OLAP (Online Analytical Processing). Uváděné popisy jsou sice velmi stručné, ale postačují pro vytvoření rámcového přehledu, takže čtenář následně už ví, v jaké databázové oblasti se pohybuje.

  Autor v této kapitole nezapomíná ani na rozbor nevýhod transakčních systémů pro analýzu. Zbytek kapitoly pak tvoří stručný popis databázové teorie: sice lze předpokládat, že zájemce o datové sklady již ví, co je databázová tabulka, přesto však šest stránek věnovaných databázovým základům považuji za správný krok. Jen je škoda, že v knížce se (jako ve většině současných databázových publikací) opět dočteme pouze o prvních třech normálních formách: další jako by neexistovaly.

  Velmi kladně hodnotím také podkapitolu „Nástroje pro administraci a práci s analytickými službami“. Autor prakticky ukazuje, jak si poradit s nástroji typu SQL Server Service Manager, Microsoft Management Console, SQL Server Enterprise Manager Analysis Manager a dalšími. Opět se tak potvrzuje provázanost knihy s praktickými činnostmi v konkrétních nástrojích.

  Druhá kapitola (Datové sklady) přináší teoretický popis pojmů týkajících se datových skladů, včetně například hierarchie informačních úrovní (údaje – informace – znalosti – moudrost). Čtenář se seznámí i s postupy, jak budovat datový sklad: metoda velkého třesku, přírůstková apod. Kapitola tři se pak zabývá přípravou údajů (fází ETL – Extraction, Transformation, Loading). Opět mi nezbývá, než pochválit obrovské penzum praktických informací a ukázek, například přenos údajů z cvičné databáze Northwind nebo příklad přípravy údajů pro datamining, který se týká databáze hub získané z knihovny na katedře Department of Information and Computer Sciences na University of California.

  Podrobný popis dalších kapitol by byl skoro zbytečný: ve všech případech bych opakoval, že autor zařadil řadu praktických ukázek a postupů v příslušných nástrojích. Pojďme se proto pouze podívat, čeho se další kapitoly týkají. Čtvrtá vás provede analýzou OLAP (včetně teoretického úvodu, problematiky dimenzí nebo vytvoření jednoduché ukázkové krychle). Autor se zabývá i krychlemi OLAP v jazyce SQL – tedy klauzulí CUBE. Kapitola 5 se zabývá přístupem k databázím OLAP z klientských aplikací. V rámci této kapitoly se čtenáři také dozví, jak používat v roli klientů kancelářské aplikace Microsoft Excel nebo Microsoft Word.

  Znáte jazyk MDX (Multidimensional Expresions) pro multidimenzionální databáze? Pokud ne, zaměřte svou pozornost na kapitolu 6, v níž najdete jeho popis. Sedmá kapitola přináší popis vývoje aplikací pro přístup ke krychlím OLAP, osmá je pak zaměřena na Data Mining – tedy na techniky dolování dat. V této kapitole se autor hezky vypořádal s nutností seznámit čtenáře s nezáživnými teoretickými poučkami z oblasti statistiky, pravděpodobnosti apod. Popisuje vše podstatné, přitom však hned v úvodu odbourává čtenářovu nedůvěru: „Budu se snažit, aby bylo i toto exaktní téma popsáno co možná nejsrozumitelněji a slibuji, že tu nenajdete žádný vzorec.“ Druhou část kapitoly tvoří – jak jinak – praktické příklady na datamining, konkrétně pak z oblasti telekomunikací a také z již dobře známé problematiky jedovatých hub.

  Devátá kapitola je celá ryze praktická a popisuje příklad řešení dvouterabajtového datového skladu (s ním se mohli seznámit návštěvníci Invexu v roce 2002). Poslední, desátá kapitola, je celá (tj. přes 60 stránek) věnována platformě Oracle 9i. Kniha pak ještě obsahuje tři zajímavé přílohy.

  V souhrnu nezbývá než konstatovat, že kniha Databáze: datové sklady, analýza OLAP a dolování dat s příklady v SQL Serveru a Oracle patří mezi velmi zdařilá díla. Má vysokou užitnou hodnotu, především díky nepřebernému množství praktických příkladů, ukázek a postupů předváděných v konkrétních nástrojích konkrétních platforem. Kromě toho pokrývá širokou škálu témat týkajících se datových skladů, analýz a dolování dat. Pokud navíc používáte Microsoft SQL Server nebo Oracle, knihu doporučuji bez váhání, ani v ostatních příkladech však nebudete zklamáni.

  ( Celý článek! | Autor: Václav Kadlec | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1552 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1071 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (1001 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1381 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1018 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1182 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1021 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8226


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena