Dnes: 20. ledna 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Databázový stroj
  (Database Engine)

  Pod pojmem Database Engine (tedy pod databázovým strojem) se obvykle rozumí jádro databázového serveru a základní obslužné programy tohoto jádra (například zajišťující vzdálené připojení uživatelů). Lze tedy říci, že databázový stroj je podmnožinou databázového serveru, přičemž pod pojmem databázový server je nutné vidět vybavení (typicky softwarové) pracující nad danou databází a zajišťující veškeré činnosti (včetně všech potřebných komunikací), které nad danou databází mají být zajišťovány.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Outsourcing v praxi


  [Případové studie] - Outsourcing už dlouhou dobu není v podnikání novým pojmem. Jeho využití v oblasti IT je pro firmy přirozeným řešením, protože se díky němu mohou specializovat na svůj core byznys a také ušetřit na nákladech. Externí poskytovatel je zpravidla schopen nabídnou lepší a levnější služby než interní IT oddělení a disponuje rovněž v daném oboru většími znalostmi a zkušenostmi.  Jedním z příkladů úspěšného zvládnutí outsourcingu je předání vývoje a správy informačního systému společnosti ALPS Electric Czech do společnosti NewLink Moravia.

  Co se skrývá za značkou ALPS Electric?
  Značku ALPS Electric běžně v obchodech s elektronikou nenajdete. Orientaci napomůže, když řekneme, že se jedná o OEM výrobce – tedy dodavatele komponent (například klávesnic pro notebooky, tunerů, satelitních konvertorů, dálkových ovladačů) pro přední světové finální výrobce spotřební elektroniky a počítačů. Společnost ALPS Electric je dceřinou pobočkou japonského nadnárodního koncernu ALPS a v roce 2000 zahájila výrobu v novém výrobním závodě v Boskovicích na jižní Moravě. Nyní v něm pracuje přes 900 zaměstnanců a dosahuje ročního obratu jedné miliardy korun.

  Outsourcing: dobrá volba?
  V případě ALPS Electric bylo využití outsourcingu nasnadě, neboť při takové velikosti firmy je racionální volbou, která šetří lidské, materiální i finanční zdroje. Když si v ALPS Electric spočítali náklady na rozšíření IT oddělení, vyšlo jim, že by převýšily předání těchto aktivit externímu dodavateli.

  Firma NewLink Moravia, která byla vybrána jako partner pro externí správu IS, se specializuje na vývoj a podporu programových systémů pro průmysl, obchod a programování internetových aplikací na zakázku, především pak pro podniky střední velikosti. Těm nabízí systém NEO (NewLink Ekonomika a Obchod), který obsahuje moduly pro správu podvojného účetnictví, obchodních evidencí pro nákup a prodej, skladové hospodářství, investiční majetek a mzdy a další. Jednotlivé moduly informačního systému NEO jsou mezi sebou velice těsně integrovány, lze je propojovat s ostatními aplikacemi a provádět výměnu dat i se standardními kancelářskými balíky jako např. MS Office.

  Proč NewLink Moravia a proč Caché?
  V ALPS Electric se rozhodli pro implementaci modulu pro správu a provoz skladového modulu NEST. Tento modul provádí podrobnou evidenci pohybu všech skladových položek, propočty cen v reálném čase atd. Kromě toho byl zakoupen rovněž modul NOE (NewLink Obchodni Evidence), který zabezpečuje vedení obchodních evidencí (Newlink Obchodní Evidence). Systém eviduje a zpracovává příslušné doklady spojené s nákupem a prodejem služeb a zboží.

  Společnost NewLink Moravia nabídla nejen dodávku systému, ale také jeho nastavení podle požadavků zákazníka. Intenzívně spolupracovala při nasazení systému a jejich provázání na další moduly. Byla ochotna zaškolit podrobněji správce systému do ovládání, parametrizace a nastavování systému a připravit všechny potřebné importy a exporty dat. Vlastní správa probíhá především přes internet, jen krizové a nepředvídatelné případy se řeší na místě.

  Systém je provozován v databázi Intersystems Caché, která se osvědčuje především v náročných prostředích a kritických provozech informačních systémů téměř ve všech oborech. O volbě Caché od firmy Intersystems rozhodlo především to, že se jedná o zpracování rozsáhlého souboru dat, ke kterým je třeba pružně přistupovat jak pomocí terminálu či emulátoru VT terminálu ve znakovém prostředí, tak i pomocí relačního přístupu načítáním dat do relačních tabulek jiných databází. Navíc je třeba některá data vystavovat na intranet kvůli sumarizaci a vytváření operativních a statistických přehledů. Ve všech těchto specifických požadavcích Caché plně vyhovělo a je dále otevřeno následným požadavkům například na předávání dat pomocí formátu XML.

  Specifika implementace
  Platí, že každý zákazník je jiný. Také v tomto případě se objevily specifické požadavky, které si vynutily individuální řešení. ALPS Electric například provádí nákupy komponent téměř na celém světě, takže bylo nutné ošetřit jejich výpočty v různých měnách a navíc bylo třeba počítat s většími prodlevami např. při lodní dopravě a respektovat odlišné celní předpisy a potřebné formality.

  Další komplikací bylo, že část managementu firmy nemluví česky, takže některé obrazovky a výstupy musely být vícejazyčné. Bylo také nutné vyřešit přechod na novou databázovou technologii – administrátoři měli zkušenosti jen s relačními daty (Access a MS SQL) – a také mapovat některé data uložená v Caché ve stromových strukturách pro relační přístup a načítání do tabulek pomocí ODBC.

  Krátkodobé i dlouhodobé přínosy
  Samotná implementace modulu skladového proběhla poměrně rychle – trvala asi 2 měsíce, ale doladění systému, potřebné úpravy a zaškolení uživatelů zabralo zhruba další 3 měsíce. Nyní se připravuje rozšíření systému pro oblast sledování přepravy (logistiky). ALPS Electric je nyní schopna zpracovávat větší objemy dodávek, registruje tok materiálů průběžně, téměř bez zpoždění.

  Přínosem je nový systém i pro manažery společnosti, kterým nabízí náhled na data v reálném čase také v intranetu. Systém je propojen s ostatními moduly a vedoucí pracovníci jsou schopni si data on-line načítat do svých oblíbených tabulek a dále je zpracovávat a vyhodnocovat.

  ( Celý článek! | Autor: Marek Kocan | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1552 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1071 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (1001 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1381 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1018 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1182 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1021 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8226


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena