Dnes: 21. ledna 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Datový sklad
  Tento pojem poprvé formuloval koncem 80. let William Inmon jako strategii přístupu k datům určeným pro rozsáhlé analýzy. V případě datového skladu hovoříme o historických, časově rozlišených, agregovaných, průběžně rozšiřovaných datech uspořádaných pro podporu potřeb managementu.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Visual FoxPro a webové služby I.


  [Vývojové nástroje] - V novém čtyřdílném seriálu o webových službách a Visual FoxPro chceme především odpovědět na otázky stylu "jak na to". Foxaři (ale i odvážnější nefoxaři) získají nejen návod, jak přímo ve Visual FoxPro postupovat, ale také zde najdou základní přehled o pojmech, zkratkách a technologiích, které s využíváním XML Web Services bezprostředně souvisí. Dnes se podíváme na úvod do používaných technologií a zkratek.  Začínáme od základů a nejde o žádné převratné novinky nedávných měsíců, takže je možné, že weboví průkopníci počkají rovnou na další díl, protože teď by se nedozvěděli nic nového. Abychom však mohli najít společnou řeč, popíšeme nejprve používané základní stavební prvky.

  Webová služba neboli XML Web Service
  Za prvé jde o módní pojem (jako obvykle) a za druhé pokusy definovat webovou službu dostatečně obecně troskotají na tom, že definice ne zcela přesvědčivě postihuje praktické používání. Obecné definice popisují webovou službu např. jako propojení jednotlivých programů přes standardní protokoly internetu, a to bez ohledu na to, jak je webová služba implementována. Taková definice ovšem nenaznačuje, jestli je povinné použití SOAP či XML apod. Obvykle tomu tak ovšem je, tedy používá se HTTP, SOAP a XML.

  Pokud se budeme chtít obejít bez zkratek, lépe poslouží praktický příklad, jak se webové služby použijí. Představme si, že ze své aplikace potřebujeme přistupovat k nějakým konkrétním informacím z vnějšího zdroje, například k aktuálním kurzům akcií. Na internetu vyhledáme odkaz na webovou službu, která takovéto informace poskytuje. Tento odkaz poté vložíme do své aplikace, která se připojí k webové službě, zjistí v jakém formátu má odeslat požadavek a v jakém formátu budou data navrácena. Aplikace sama sestaví dotaz a odešle jej webové službě. Ta požadavek zpracuje a navrátí aplikaci požadované informace, se kterými může dále pracovat.

  Poutavý úvod k webovým službám i pojmům jako SOAP, WSDL apod. (v angličtině) lze najít také na webu MSDN od Microsoftu.

  UDDI
  UDDI (Universal Description, Discovery and Integration) je protokol, který umožňuje rychlé vyhledávání v seznamu všech dostupných webových služeb a zároveň umožňuje do tohoto seznamu přidávat. Další informace je možné získat na domovských stránkách UDDI.

  XML aneb eXtensible Markup Language
  XML je značkovací jazyk, právě tak jako HTML. Na rozdíl od HTML nejsou názvy značek přesně definovány. Názvem může být jakékoliv klíčové slovo, které většinou slouží k popisu dat, která jsou v těle značky uzavřena. Příkladem může být název proměnné a její hodnota:

  <jmeno>Josef</jmeno>
  

  Díky této jednoduché syntaxi se jazyk XML stal standardním formátem pro výměnu dat mezi jinak vzájemně nekompatibilními systémy.

  Spousta materiálů k XML existuje i v češtině.

  SOAP – Simple Object Access Protocol
  SOAP je předpis, kterým se řídí vlastní komunikace mezi klientem a serverem. Komunikace probíhá přes protokol HTTP a je uskutečňována výměnou dat XML ve speciálním tvaru. O celou tuto záležitost se stará zprostředkovatel SOAP, například Microsoft SOAP Toolkit. Toolkit se skládá ze dvou základních částí, serveru SOAP a klienta SOAP. Každá tato část se na své straně sítě stará o zpracovávání dat SOAP.

  WSDL
  Soubor s příponou WSDL (Web Services Description Language ) je jedním ze souborů ve formátu XML popisujících webovou službu. Obsahuje jméno služby, seznam a popis jejích metod. Do popisu metod patří názvy a datové typy všech parametrů spolu s informací o datovém typu návratové hodnoty. Soubor nakonec obsahuje URL adresu příjemce (listeneru), který s pomocí serveru SOAP celou komunikaci na straně serveru zprostředkovává.

  WSML – Web Services Meta Language
  WSML soubor je soubor ve formátu XML, který slouží k přiřazení operací popsaných v souboru WSDL operacím, které jsou obsaženy v určité komponentě COM.

  Jak webová služba funguje?
  Komunikaci klienta a serveru znázorňuje obrázek. Ten vychází z případu, kdy se použije Microsoft SOAP Toolkit na straně klienta i na straně serveru a kdy webovou službu poskytuje komponenta COM (tak se implementuje prostřednictvím aplikace vytvořené ve Visual FoxPro). V prostředí .NET to funguje trochu jinak.

  Celý proces začíná požadavkem ze strany klientské aplikace. Ta kontaktuje klienta SOAP, předá mu parametry pro webovou službu a sdělí mu její URL adresu. Adresa služby je ve skutečnosti adresou souboru WSDL.

  Klient SOAP si stáhne ze souboru WSDL informace o službě. Pomocí získaných dat ověří, zda daná služba opravdu obsahuje metodu, kterou aplikace požaduje a ověří datové typy získaných parametrů. Dále sestaví požadavek SOAP (SOAP request) a odešle jej v těle požadavku HTTP (http request) na zjištěnou adresu "listeneru“, který přijímá požadavky pro webovou službu. Listener (poslouchač/naslouchač) může být dvojího typu. Buďto se jedná o server ISAPI nebo stránku ASP. Rozdíl mezi nimi je především v rychlosti. ISAPI je asi čtyřikrát rychlejší. Stránka ASP se používá v případě, že chceme před předáním požadavku serveru SOAP provést ještě nějaké dodatečné zpracování, či úlohu serveru SOAP úplně vynechat. Pokud tedy není na stránce ASP příslušného listeneru specifikováno jinak, předá se požadavek přímo serveru SOAP.

  Server SOAP z přijatého požadavku zjistí jméno metody komponenty COM, kterou má zavolat a jaké parametry jí má předat. Nakonec si ze souboru WSML načte poslední informace potřebné k vytvoření objektu komponenty COM.

  Nyní dochází k samotnému volání požadované metody objektu COM spolu s požadovanými parametry. Objekt COM požadavek zpracuje a vrátí výsledek zpět serveru SOAP. Ten na základě návratové hodnoty sestaví odpověď ve formátu XML, odpověď vrátí listeneru a ten jí vrátí zpět klientovi SOAP. Klient SOAP nakonec z odpovědi zjistí návratovou hodnotu a vrátí ji aplikaci.

  Princip komunikace s webovou službou

  Je důležité si uvědomit, že z pohledu uživatele je objekt COM při každém požadavku vytvořen a znovu zrušen. Není proto možné, aby si do příští interakce s uživatelem uchovával jakékoliv stavy, jako jsou například hodnoty vlastností. Ve skutečnosti se objekt COM z důvodu lepší výkonnosti ponechává v paměti i pro případná další volání.

  O autorech
  Seriál připravují s Igorem Vítem ze společnosti Daquas také jeho kolegové Jan Vít a Petr Zaoral.

  Související články:
  Visual FoxPro a webové služby IV. (26.01.2005)
  Visual FoxPro a webové služby III. (19.01.2005)
  Visual FoxPro a webové služby II. (12.01.2005)

  ( Celý článek! | Autor: Igor Vít | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1557 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1074 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (1003 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1385 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1019 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1183 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1022 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8243


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena