Dnes: 20. ledna 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Replikace
  Replikace slouží pro zajištění konzistentnosti dvou a více databází, nejčastěji pak o stejné struktuře v rámci distribuovaného zpracování. Vyspělé SŘBD replikace podporují, případně lze použít řešení třetích stran či replikační logiku zajistit vlastními postupy.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Visual FoxPro a webové služby III.


  [Vývojové nástroje] - Ve třetím pokračování našeho čtyřdílného seriálu o webových službách a Visual FoxPro se zaměříme na to, co je nutné pro publikování webových služeb z prostředí tohoto nástroje.  Z předchozího pokračování víme, jak v aplikaci Visual FoxPro využít existující webovou službu. Ve Visual FoxPro lze stejně tak vytvořit aplikaci, která jako webová služba vystupuje.

  "Publikování" má obvykle 2 fáze: nejprve tvoříme ve Visual FoxPro aplikaci, která je schopna vystupovat jako webová služba. To se děje na stroji, kterému můžeme říkat "vývojový počítač". Pro běžné použití ovšem webovou službu provozujeme obvykle jinde než na vývojovém počítači – na stroji, který je "webovým serverem". Otázku "Co je potřeba na stroji mít?" tedy musíme rozdělit, protože předpoklady pro každý z těch strojů jsou různé.

  Na "vývojovém počítači" je (krom Visual FoxPro) nutné mít instalován Microsoft SOAP Toolkit, který umožňuje automatizované generování souborů pro webovou službu. Využívají ho totiž mj. průvodci pro publikování webových služeb z Visual FoxPro. Ve fázi vývoje je přirozené, že se "vývojový počítač" načas stane zároveň webovým serverem. Odpadá pak přenášení meziproduktů na jiný webový server.

  Vývojový počítač rozšíříme o funkci webového serveru nejjednodušeji tak, že na něm rozchodíme Microsoft Internet Information Server (který je tak jako tak součástí Windows, pokud používáme Windows 2000 a vyšší). Stručný postup je takový: z Ovládacího panelu Windows otevřeme Nástroje pro Správu a tam vyvoláme konzoli Internetová informační služba. Na větvi "místního počítače" ověříme, jestli Výchozí webový server na seznamu Webových serverů běží. (Pravé tlačítko myši ukazuje v místní nabídce možnost Spustit jako nepoužitelnou.)

  Pro samotnou implementaci webové služby na produkčním "webovém serveru" potřebujeme na server jednak nainstalovat foxovskou aplikaci, která bude vystupovat jako webová služba. To znamená mj. že na serveru musí být foxovský runtime a postup instalace se nijak neliší od instalace jakékoliv jiné foxovské aplikace; navíc je ovšem potřeba aplikaci zaregistrovat, protože ji dodáváme ve formě DLL. Dále potřebujeme zajistit, aby IIS nebo jiný webový server rozpoznal naši aplikaci jako webovou službu. Této části zábavy se věnuje příští díl - my protentokrát zůstaneme v dalších ukázkách na "vývojovém stroji".

  Jak na to?
  Prvním krokem ve Visual FoxPro je sestavení komponenty COM, která bude tvořit srdce celé webové služby. Založíme tedy nejprve superjednoduchou třídu, která vrací zadaný řetězec ozdobený aktuálním časem. Tím získáváme primitivní rozhraní, přes které s třídou (později webovou službou) budeme moci komunikovat.

  V editoru programů ve Visual FoxPro vytvoříme třídu WSTest:

  DEFINE CLASS WSTest AS custom OLEPUBLIC
  
   FUNCTION TestFunction (InputString AS String) AS String
    RETURN InputString+ ". Je právě: " + TIME()
   ENDFUNCTION
  
  ENDDEFINE
  

  Program uložíme pod názvem WSPRG.PRG. Dříve než optimisticky přistoupíme k registraci nové třídy jako nové komponenty COM na "vývojovém stroji", je vhodné otestovat, zda vůbec funguje. Ostatně, návyk otestovat každý "mezikus" šetří starosti po celou dobu vývoje komponent COM či webových služeb. Alespoň v prvním kroku tedy naznačíme, co konkrétně to obnáší. Z příkazového okna z nově definované třídy založíme objekt a vyzkoušíme, jak pracuje:

  oWS = NEWOBJECT("WSTest","WSPRG.prg")
  ? oWS.TestFunction("Poprvé")
  

  Pokud se vrací něco jako například:

  Poprvé. Je právě: 23:50:11
  

  jsme na dobré cestě a můžeme pokračovat. Jinak ladíme třídu – už každý samostatně – dále :-).

  Dalším krokem je sestavení komponenty COM, kterou Visual FoxPro při vytváření automaticky zaregistruje do Windows. Protože se přitom neobejdeme bez projektu, vytvoříme v prvním kroku i projekt a zavoláme z příkazového okna následující dva řádky:

  BUILD PROJECT WSProject FROM WSPrg.prg
  BUILD MTDLL c:\dbsvet\WSDLL FROM WSProject
  

  Teď stojíme před úlohou přetavit komponentu COM do webové služby. Použijeme průvodce a diskusi o alternativních postupech odložíme na jindy. Příslušného průvodce vyvoláme ve Visual FoxPro přes ToolsŕWizardsŕWeb Services. Pro jistotu – správné dialogové okno ve Visual FoxPro 9.0 vypadá takto:

  Dialog ve Visual FoxPro 9.0

  Rozbalovací seznam "COM Server" je při prvním použití prázdný. Proto přes trojtečku na pravé straně dohledáme naši komponentu COM – WSDLL.DLL.

  Aniž půjde o něco "pokročilého", projdeme teď tlačítkem Advanced – potřebujeme nakonfigurovat virtuální adresář našeho IIS serveru. Ačkoliv jde o adresář virtuální, musí k němu existovat i adresář skutečný. Oba adresáře teď nově nadefinujeme. Přepneme tedy přepínač z polohy Existing na New. Skutečný adresář můžeme vytvořit samostatně nebo přes trojtečku vpravo od textového políčka File Output Path. Zároveň si zvolíme vhodný název pro adresář virtuální – zapíšeme ho do textového pole New Virtual Directory Name. Správně vyplněný dialog vypadá například takto:

  Dialog ve Visual FoxPro 9.0

  Operaci potvrdíme tlačítkem Create a zlehka vyčkáme na zobrazení dialogu:

  Dialog ve Visual FoxPro 9.0

  V něm nic neměníme a opustíme dialog přes OK. Tím se vrátíme do dialogu dle prvního obrázku a v něm tlačítkem Generate necháme vygenerovat soubory potřebné k provozu webové služby. O vygenerovaných souborech se dozvíme v závěrečném oznamovacím dialogu, který nabízí pouze tlačítko OK.

  Za předpokladu, že vše proběhlo v pořádku, vznikly v adresáři – který jsme zadali jako File Output Path – tři nové XML soubory. Jeden WSDL soubor a dva WSML soubory. Zároveň byl vygenerován skript pro IntelliSense, který nám bude pomáhat při volání nově vytvořené služby.

  Pro odzkoušení webové služby vytvoříme nový program a napíšeme kód, který aktivuje IntelliSense:

  WS
  

  To už se ovšem vracíme k tématu, které jsme zvládli ve druhém pokračování, tedy, jak z Visual FoxPro webovou službu použít, a proto otestování webové služby už přenecháváme každému jako samostatnou domácí úlohu ...

  Závěr aneb co příště nebo úplně jindy
  Abychom představili pokud možno snesitelnou cestu pro všechny, kteří si chtějí webovou službu prostřednictvím Visual FoxPro vyzkoušet vůbec poprvé, vynechali jsme nejrůznější odbočky a vydali jsme se k cíli přímo. Nehledali jsme odpovědi na otázky, které zvídavého či sběhlejšího čtenáře jistě mohly napadnout: Co když nemám v úmyslu používat jako webový server IIS? Nebo jak zprovozním webovou službu u providera? Na podobné otázky možná odpoví čtvrtý díl našeho seriálu. Ty, na které se nedostane, netrpělivě očekáváme v naší poradně.

  O autorech
  Seriál připravují s Igorem Vítem ze společnosti Daquas také jeho kolegové Jan Vít a Petr Zaoral.

  Související články:
  Visual FoxPro a webové služby IV. (26.01.2005)
  Visual FoxPro a webové služby II. (12.01.2005)
  Visual FoxPro a webové služby I. (05.01.2005)

  ( Celý článek! | Autor: Igor Vít | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1552 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1071 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (1001 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1381 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1018 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1182 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1021 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8226


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena