Dnes: 20. ledna 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Konkurenční přístup
  Situace, kdy k jednomu zdroji dat (nejčastěji stejným záznamům v tabulce) přistupuje současně více uživatelů. Jedním z úkolů vyspělého SŘBD je zajistit, aby nedošlo k porušení konzistence dat (například aby uživatel z tabulky četl vždy aktuální data).

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Datové sklady v KB lépe


  [Případové studie] - Komerční banka patří k nejvýznamnějším bankovním institucím nejen v České republice, ale i v celém regionu střední a východní Evropy. A jako každá banka také KB má rozsáhlé datové sklady. Podívejme se spolu, jakým způsobem tento bankovní ústav využívá služeb produktu PowerCenter v případě centrálního datového skladu.  Produkt PowerCenter společnosti Informatica je využíván pro import heterogenních dat z různých databází a dalších systémů do rozsáhlého centrálního datového skladu Komerční banky a následně i pro export dat z datového skladu do systémů na jiných platformách.

  Komerční banka patří k nejvýznamnějším bankovním institucím nejen v České republice, ale i v celém regionu střední a východní Evropy. Od roku 1992, kdy byla transformována ze státního peněžního ústavu na akciovou společnost, si vybudovala výsadní postavení jednoho ze základních pilířů bankovního systému České republiky. V říjnu 2001 byl úspěšně dokončen privatizační proces a skupina Komerční banky (včetně jejích dceřiných společností) se stala součástí francouzské finanční skupiny Société Générale.

  Od vstupu Société Générale prodělala KB řadu zásadních změn. Významně změnila obsluhu klientů, uvedla na trh řadu nových produktů a představila novou firemní identitu. Díky těmto pozitivním změnám získala Komerční banka v roce 2003 v prestižní soutěži Banka roku ocenění "nejdůvěryhodnější banka roku" a "nejdynamičtější banka roku".

  Skupina Komerční banky poskytuje klientům komplexní služby v oblasti drobného, podnikového a investičního bankovnictví. Prostřednictvím rozsáhlé sítě 335 obchodních míst a přímého bankovnictví zajišťuje Komerční banka obsluhu 1,37 milionu klientů z řad občanů i podniků.

  Jaká byla situace?
  Data Warehouse se v Komerční bance začal budovat v roce 1999, kdy byl jako jádro celého datového skladu nasazen produkt Teradata společnosti NCR. Celá implementace trvala přibližně 14 měsíců. Pro ETL procesy byly zpočátku využívány především Teradata utility pro load dat. V souvislosti s rozvojem datového skladu a přibírání dalších datových zdrojů bylo vzhledem k udržení tempa vývoje rozhodnuto využít speciální ETL nástroj, který by umožnil zpracovávat data z různorodých platforem a usnadnil vývoj transformačních procesů.

  Při pečlivém výběru nejvhodnějšího řešení bylo zvažováno několik produktů, mezi nimi i PowerCenter společnosti Informatica. Právě ten nejlépe odpovídal všem požadavkům a nárokům bankovního ústavu, a proto padlo rozhodnutí jej nasadit.

  Řešení
  "Začínali jsme v létě roku 2001 s verzí 5.1, která nám umožnila využívat data z mnoha zdrojů včetně databází Oracle, Sybase, MS SQL, MS Access, flat files a dalších," poznamenává ing. Miroslav Borek, vedoucí oddělení Systémy datového skladu KB. "Poměrně záhy jsme začali tento software využívat i pro exporty z datového skladu do jiných systémů."

  V současné době systém obsahuje kolem 400 aktivních sezení. Transformace jsou spouštěny v pravidelných intervalech (denně, týdně, měsíčně) samotným nástrojem Informatica, ale i nepravidelně v závislosti na dostupnosti zdrojových dat. Za celou dobu používání jde o statisíce datových přenosů.

  Přenos dat z hlavního bankovního systému na platformě mainframe je záležitostí vlastního jádra datového skladu a technologie Teradata, ostatní datové zdroje různorodého charakteru jsou zpracovávány pomocí nástroje Informatica PowerCenter. Zde se maximálně uplatnila flexibilita nástroje, který umožňuje snadno přidávat nové datové zdroje a upravovat řešení dle nových požadavků.

  Datový sklad Komerční banky dnes představuje zhruba 630 GB dat, z toho přibližně 350 GB tvoří hlavní databáze, která je obklopena uživatelskými datovými tržišti.. Asi 100 uživatelů (Power Users) má přímý přístup k datům, dalších cca 1200 uživatelů využívá nepřímý přístup prostřednictvím nástrojů pro tvorbu sestav a návazných technologií.

  Přínosy
  Mezi hlavní přínosy řešení nad PowerCenter patří především snadná integrace různorodých datových zdrojů do centrálního datového skladu, zrychlení vývoje řešení a následně úspora zdrojů či přehledný grafický design a snadná orientace i v komplikovaných transformačních procesech.

  Jaká bude budoucnost?
  V současné době je v Komerční bance využívána verze PowerCenter 5.1.1 a probíhá přechod na verzi 7.1.

  "Ačkoli jsme s celkovou funkčností řešení velice spokojeni, očekáváme od nové verze rozšířené možnosti a řadu vylepšení," říká Tomáš Soukup, který je v oddělení Systémy datového skladu zodpovědný právě za software se značkou Informatica. "Dosud jsme například pro scheduling některých úloh používali speciální skripty – to by mělo být po přechodu na novou verzi eliminováno. Těšíme se i na některé nové funkce, které verze 7.1 podporuje - dokonalejší správu metadat, plnohodnotné verzování objektů nebo širší podporu utilit Teradata pro loadování dat."

  Nová verze se musí vyrovnat i s dalšími požadavky, z nichž je zřejmě v poslední době nejaktuálnější velice rychlý nárůst množství dat ve formátu XML. Zajímavé jsou rovněž možnosti zpracování dat v reálném čase, zcela nová koncepce řízení procesů formou workflow, nový Metadata Reporter pro přístup k metadatům přes webovské rozhraní a mnoho dalších vylepšení.

  "Domnívám se, že jsme z dostupných řešení pro integraci různorodých dat zvolili velice dobře. PowerCenter společnosti Informatica je mimořádně stabilní záležitostí, splňuje prakticky veškeré požadavky a přináší minimum problémů," uzavírá ing. Miroslav Borek. "Na špičkové úrovni je navíc i technická podpora, kterou nám poskytuje tým expertů tuzemského distributora."

  ( Celý článek! | Autor: František Skřivánek | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1552 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1071 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (1001 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1381 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1018 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1182 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1021 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8226


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena