Dnes: 21. ledna 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  SQL
  (Structured Query Language)

  Jedná se o neprocedurální jazyk, používaný v databázových technologiích. Počátky tohoto jazyka spadají do druhé poloviny minulého století.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Caché snadno, rychle - objektově


  [Literatura] - V únoru vyšla v nakladatelství CP Books dlouho očekávaná publikace Caché Databáze postrelačního typu a tvorba aplikací. My jsme se na tento překlad velmi oblíbeného zahraničního originálu podívali podrobněji. A na závěr pro vás máme dvě malá překvapení.  Kniha Caché Databáze postrelačního typu a tvorba aplikací sepsaná kolektivem autorů se věnuje aktuálnímu tématu propojení objektových dat s relačními databázemi. Objektové technologie vývoje aplikací se v dnešní době široce prosadily – většina projektů je plně objektově orientovaných a také na trhu dominují plně objektově orientované produkty. Pro softwarové vývojáře je ovšem obtížným úkolem navázat objektově zpracovávaná data svých aplikací do relační databáze.

  Problémem je, jak data vznikající v objektově orientovaných programech ukládat v dosud dominujících relačních databázích, které jsou spíše vhodné pro ukládání jednodušších dat. Jejich využití pro složitě strukturovaná data vyžaduje velkou námahu navíc kvůli nutnosti ručního mapování a použití mezivrstev, což v důsledku vede ke ztrátě výkonu a přehlednosti kódu.

  Cílem publikace, určené především pokročilým a profesionálním programátorům, je poskytnout vyčerpávající úvod do vývoje aplikací pomocí Caché. Publikace by měla sloužit pro běžnou denní práci i jako referenční nástroj. Kniha se zaměřuje na spíše praktické využití jednotlivých vlastností Caché v běžné vývojářské praxi – a dává podrobný návod pro vývoj postrelačních aplikací. Je doplněna o CD s kompletním programovým vybavením. Stranou nezůstávají ani další zajímavá témata, jako je programování pomocí ActiveX, či objektová spolupráce s Javou.

  Kniha začíná od prvních kroků instalace a zprovoznění systému Caché, poskytuje dobrý úvod do jeho objektově-relačních specifik, shrnuje základy objektově orientovaného programování a podává detaily o všech hlavních databázových funkcích Caché. Ukazuje programování aplikací, zejména těch webových. Je v ní uveden podrobný popis objektového modelu Caché i nového Caché Studia. Prakticky zaměřené jsou všechny kapitoly, které jsou navíc obohaceny o četné příklady. Spolu se závěrečnými přehledy příkazů používaných jazyků jde o ucelenou, podrobnou příručku pro vývojáře v Caché.

  Pojďme do hloubky
  Úvodní kapitola detailně popisuje systémové nároky a instalaci Caché a čtenáři si mohou vyzkoušet vývoj a implementaci malé objektově-orientované aplikace s pomocí Caché Studia.

  Od druhé kapitoly se už kniha věnuje výkladu objektových technologií. Jsou zde vysvětleny principy tohoto způsobu programování a definovány základní pojmy, jako je třída a instance, dědičnost apod.

  Následující kapitola pojednává o problematice zděděných relačních databázích a o progresivnějším objektovém přístupu a vysvětluje výhody Unifikované datové architektury (UDA), která překlenuje propast mezi těmito dvěma světy a poskytuje pro objekty i tabulky integrovanou popisnou vrstvu, jež je součástí vícerozměrného databázového stroje. Popisuje také objektově orientované aspekty UDA – označované jako "objekty Caché" – a jejich vlastnosti, které jsou podobné jako v jiných objektově orientovaných technologiích (dědičnost, polymorfismus, persistence). Dále klasifikuje jednotlivé typy a prvky tříd, typy vlastností a metod.

  Čtvrtá kapitola se plně věnuje třídám, které se obvykle definují v Caché studiu. Kompletní definice tříd se realizují pomocí Class Definition Language (CDL) a třídy jsou ukládány v databázi v interním formátu. Kapitola řeší také problematiku převodu již existujících relačních tabulek.

  Jedna z nejdelších kapitol – Základy jazyka Caché ObjectStript – se věnuje popisu tohoto jazyka, včetně syntaxe, proměnných, operátorů a výrazů, funkcí apod. Druhá část kapitoly je věnována tvorbě rutin a procedur v prostředí Caché a důležité, byť nepříliš oblíbené součásti programování – ošetření chyb a výjimek.

  Navazující šestá kapitola pojednává o použití objektů v Caché ObjectScript. Je zde vysvětlena persistence objektů, vlastnost podporovaná Caché, která označuje schopnost ukládat objekty do databáze a číst je z ní. Objekty Caché používají pro persistenci mechanismus zvaný "strategie ukládání". Jazyk Caché ObjectScript plně integruje persistentní datové struktury nazývající se globální proměnné (zkráceně globály), které mohou existovat ve skalárních (bezrozměrných) nebo vícerozměrných strukturách. Význam globálů spočívá v tom, že umožňují globální proměnné permanentní uložení objektů i vysoce výkonný multidimenzionální přístup. Blížeji se s nim čtenáři seznámí v sedmé kapitole.

  Databázové aplikace zpravidla musí podporovat snadný přístup k datům, a proto i objektově orientované databázové platformy podporují jazyk SQL. Caché umožňuje import definic dříve vytvořených tabulek a podporuje přístup pomocí SQL za účelem dotazování a rychlého transakčního zpracování. Příznivých důsledkem převodu relačních aplikací do Caché bývá mnohdy podstatné zvýšení výkonu. Toto široké téma je námětem osmé kapitoly.

  Standardem určeným pro komunikaci mezi objektově orientovanými komponentami v MS Windows je ActiveX. Toho využívá i Caché, a to dvěma způsoby: nástroj Visual Caché umožňuje přístup k databázovým objektům pomocí ActiveX a díky bráně Caché Activate může Caché řídit další aplikace pomocí ActiveX. V tomto případě lze k vlastnostem a metodám aplikací přistupovat a měnit je z Caché ObjectScriptu. Tyto možnosti popisuje kapitola devátá.

  Desátá kapitola rozšiřuje znalosti čtenářů o spolupráci objektů s Javou. Provázanost s Javou umožňuje vývojářům v Caché vytvářet komplexní aplikace pro transakční zpracování v jazyce Java, které potom spolupracují s databázovým serverem Caché. V současnosti se stalo nezbytnou vlastností databázových aplikací propojení s webem a Caché není výjimkou, protože dovoluje dynamicky generovat webový obsah s použitím aktuálních dat z databáze. Základní technologií, která to umožňuje je v tomto případě Caché Server Pages (CSP). Tuto problematiku blíže popisuje jedenáctá kapitola.

  Na jedenáctou kapitolu navazuje příbuzné téma – řešení problematiky XML v Caché. Caché umožňuje standardně exportovat objekty ve formě XML dokumentů nebo je importovat a vytvářen z nich objekty, bez nutnosti provádět větší změny v definicích tříd. Knihu doplňují referenční přehledy Caché ObjectStript, CDL, SQL a slovníček pojmů.

  Publikace o 400 stranách je překladem druhého vydání publikace Objektově orientovaný vývoj aplikací pomocí postrelační databázové platformy Caché vyšlé v nakladatelství Springer-Verlag.

  Překvapení na závěr
  Podělíte-li se s námi v diskusi pod tímto článkem o vaše názory na překlady zahraničních publikací (kvalita, smysl, forma …), mohou dva z vás vyhrát výtisk dnes recenzované knihy. Losování proběhne 17. dubna 2005 a výherci budou informování pomocí elektronické pošty.

  Související články:
  Caché prakticky potřetí – SQL (10.12.2002)
  Caché prakticky podruhé – třídy (07.11.2002)
  Caché prakticky poprvé – Začínáme (16.09.2002)

  ( Celý článek! | Autor: František Micko | Počet komentářů: 14 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1557 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1074 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (1003 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1385 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1019 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1183 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1022 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8243


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena