Dnes: 18. února 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Datový sklad
  Tento pojem poprvé formuloval koncem 80. let William Inmon jako strategii přístupu k datům určeným pro rozsáhlé analýzy. V případě datového skladu hovoříme o historických, časově rozlišených, agregovaných, průběžně rozšiřovaných datech uspořádaných pro podporu potřeb managementu.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Compliance ... a se mnou přijde zákon!


  [Business] - Pro některá cizí slovíčka je těžké najít nějaký hezký český ekvivalent. Ve vztahu k podnikovým informačním systémům je anglické COMPLIANCE jedním z nich. K prostému překladu slova (compliance = vyhovění) totiž musíme nutně dodat ještě několik dalších. Pojďme se podívat, o co jde – a říci si pár zajímavých čísel, která zveřejňujeme v České republice jako první.  Jaké další významy tedy může mít compliance? Vyhovění zákonným předpisům. Nebo lépe: Dosažení souladu firemního IT s předpisy, pravidly a normami. Nejde jen o hru se slovíčky. Americké firmy už do compliance investovaly řádově miliardy dolarů, evropské miliardy EUR a v Česku to již dnes jsou minimálně miliony korun. A bude "hůř".

  S určitou mírou zjednodušení můžeme počátek compliance ve světě datovat do období chvíli poté, co bylo odhaleno poněkud kreativní účetnictví firem jako Enron či Parmalat. Vlády začaly hledat způsoby, jak zpřísnit dohled nad veřejně obchodovatelnými firmami – zejména jejich účetnictvím. To vše pro větší ochranu akcionářů – a přesnější podklady pro výběr daní. Pro Česko a Slovensko nabyla compliance na významu po vstupu obou zemí do EU a převzetím příslušných komunitárních zákonů a předpisů domácími institucemi, především národními bankami.

  SOX, Basel II a další ...
  V compliance jde v současné době především o některé nové oborové normy, případně dokonce obecné zákonné předpisy, které mají za cíl co nejvíce omezit nenadálá nepříjemná překvapení v účetních stavech organizací, odstranit neprůhlednost hospodaření, zavést včasné reportování a řešení krizových stavů. Patří sem jak povinné předpisy,které se týkají celé organizace a především finančních oddělení, např. americký zákon Sarbanes-Oxley (SOX) a jejich evropské připravované ekvivalenty, Mezinárodní účetní standardy (IAS), HIPAA, Basel II pro finanční sektor a Direktiva na ochranu osobních údajů v EU.

  Druhou skupinou, často zmiňovanou ve vztahu k termínu compliance, jsou doporučené praktiky a normy přímo vztažené na IT jako ITIL, Six Sigma, CoBIT, CMMI, PMI, apod., které zavádějí do IT určité standardní pojmy a postupy, s cílem přinést maximální efektivitu a měřitelnost IT.

  Compliance v Evropě
  Compliance rozhodně není virtuálním tématem. Britská analytická agentury Economist Intelligence Unit (EIU) vyzpovídala 758 IT profesionálů ze 7 asijských a 14 evropských zemí (včetně Česka) napříč nejrůznějšími hospodářskými odvětvími - finanční služby, výroba, hi-tech, maloobchod, distribuce, doprava, telekomunikace, technické služby, služby pro podniky. Závěry zprávy ukazují, jak a především KDE chtějí firmy nacházet a získávat hodnotu, kterou jim dávají informační technologie: compliance je jednou ze tří klíčových oblastí (společně se strategickým plánováním zdrojů a novým aplikačním prostředím).

  Nové zákony a závazné předpisy už dnes významně změnily podnikové procesy i v celkové chování firem. Osmačtyřicet procent evropských manažerů uvedlo, že na IT mají vliv zejména předpisy spojené s ochranou osobních dat, 42 % si to myslí o mezinárodních účetních standardech a 35 % označilo za hlavní indikátor domácí "specifika". Mezi očekávané výhody harmonizace IT se zákony a předpisy (Compliance) patří podle průzkumu EIU přesnost finančních zpráv (60 % dotázaných evropských manažerů), zviditelnění firemních rizik (58 %) a lepší IT Governance (39 %).

  Řada především velkých firem navíc nečeká, až problémy přijdou samy a proaktivně jim předcházejí a získávají tak navíc i jisté konkurenční výhody. V předstihu se orientují v problematice, modifikují a doplňují své procesy, snaží se optimalizovat množství a časové rozvrstvení nepříjemných dopadů.

  Compliance v Česku
  Ani domácí firmy by neměly před compliance zavírat dveře. "Řada dcer velkých zahraničních korporací se již začala touto problematikou vážně zabývat. Pouze se mi zdá, že IT je tohoto procesu stále ještě poměrně odtrženo, že se tváří, jako by se jej to moc netýkalo. A ani vedení firem příliš netlačí na oddělení IT, aby za některé části přímo zodpovídalo," říká k tomuto tématu Martin AMBLER z pražské kanceláře firmy Mercury, která nabízí českým a slovenským firmám pomoc při nasazení compliance. "To není pro budoucnost příliš dobrá strategie. Přinejmenším proto, že všechny údaje které požaduje zákon nebo auditor prokázat, jsou „vymyšlené“ - nebo aspoň projdou - nějakým IT systémem. A vedení jim bude muset 100% věřit, protože se pod ně podepíše vlastní krví."

  Čeští manažeři IT, kteří se zúčastnili výzkumu EIA, přisuzují největší vliv na průběh IT operací v nejbližších třech letech zákonům na ochranu osobních údajů (54 % v Česku oproti 48 % ve zbytku Evropy). Mezinárodní účetní standardy a specificky české normy považují za důležité 44, respektive 55 % respondentů.

  Harmonizace firemního IT s legislativou, předpisy a vyhláškami je bezesporu nákladným procesem. Bezmála polovina (48 %) českých IT manažerů proto vidí jako hlavní překážku zavedení compliance rozpočtové možnosti své firmy a také skutečnost, že oddělení IT nejsou zahrnuty (38 %) do strategického plánování a rozhodování.

  Problematika compliance by neměla znamenat "máme to, protože to musíme mít". Jde o příležitost k zefektivnění obchodního řízení firmy a zavedení pružnějších rozhodovacích možností v rámci systémů Business Intelligence (BI) nebo IT Governance. Jejich prvotním účelem nebylo zavedení zákonem vynucených procesů, ale možnost řídit IT nikoli technologickými metrikami, ale podle businessu, "optimálně". Skutečnost, že BI nebo IT Governance lze skvěle využít i pro účely compliance je jakousi přidanou hodnotou těchto systémů.

  A právě zefektivění firemních procesů a větší průhlednost přínosů IT pro samotný byznys jsou největší přínosy, který si dle průzkumu EIA čeští šéfové IT od zavedení compliance slibují (79 %, resp. 68 %). Předpokládá se i výrazné zkvalitnění firemních aplikací (59 %). Ve všech uvedených případech jsou tato očekávání významně vyšší než ve zbytku Evropy nebo v USA, což má jistou vypovídací hodnotu o tom, jaké je české IT v porovnání s ostatními zeměmi.

  Compliance vyžaduje podstatné, významné a četné změny podnikového softwaru. To klade dodatečné požadavky na procesy spojené se zaváděním aplikací. Před nasazením do provozu se musí změny v softwaru otestovat a všechny problémy izolovat, vyřešit a zdokumentovat.

  Oddělení IT budou tedy v roce 2005 čelit celé spoustě výzev. Nové předpisy nutí společnosti přebudovat IT procesy a systémy a hledat příležitosti, jak získat z nákladů na zajištění compliance praktický přínos. Současně se zvyšuje komplikovanost aplikačního prostředí, což nutí společnosti vyhledávat pracovníky s novými kvalifikacemi a nové způsoby, jak spravovat kvalitu aplikací. Úspěch ve všech těchto oblastech bude čím dál více záviset na schopnosti osoby zodpovědné za IT jednoznačně vyjádřit a optimalizovat hodnotu IT pro firmu.

  ( Celý článek! | Autor: František Skřivánek | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1582 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1090 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (1015 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1400 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1035 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1197 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1035 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8354


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Únor  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena