Dnes: 20. ledna 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  SQL
  (Structured Query Language)

  Jedná se o neprocedurální jazyk, používaný v databázových technologiích. Počátky tohoto jazyka spadají do druhé poloviny minulého století.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Co je nového ve Visual FoxPro 9.0?


  [Literatura] - Je to vždy svátek, když se foxař dozví, že vyšla kniha o Visual FoxPro v češtině. Pojďme se spolu podívat na nejnovější z nich, na publikaci s názvem Co je nového ve Visual FoxPro 9.0.  Doby, kdy vznikaly knihy z pera domácích autorů, se zdají být ty tam. Asi už si spočítali, že dobře rozumět tématice a zároveň o ní dobře psát je přijatelnou cestou leda pro finančně jinak velmi dobře zajištěného nadšence. Napsat kvalitní knihu je časově velmi náročné, peněz za to moc není a autorovy programátorské projekty během téhle práce strádají.

  Publikace, na kterou se dnes zaměříme, není výtvorem tuzemce, ale jedná se o překlad autorů ze zahraničí. Můžeme říci "ze zámoří", ale nesprávné by bylo říci "američanů", protože Doug Hennig pochází z Kanady. Ostatní autoři (a už by se slušelo říci "autorky a autoři", protože z těch 4 zbývajících jsou 2 ženy) jsou stejně jako Doug Hennig uznávanými experty přes FoxPro po celém světě. Přednášejí často na vývojářských konferencích – jako Toni Feltman a Tamar Granor, mají za sebou rozsáhlé databázové projekty a angažují se v regionálních sdruženích se zaměřením na Visual FoxPro – Rick Schummer a Jim Slater.

  Kniha si klade za cíl podat skutečně jenom novinky ve Visual FoxPro 9.0 oproti předchozím verzím. Zajímalo mne, co se dá tedy napsat na 340 stranách, když seznam s přehledem novinek jinak čítá asi 50 položek. Stačí prolétnout pohledem seznam kapitol a prolistovat pár stránek a hned je jasno.

  Jedna položka ze seznamu novinek je totiž např. "Report Writer", ten samotný zabírá v knize téměř sto stran. Celkový obsah knihy pak výrazně narůstá, když vidím tu spoustu názorných obrázků s obrazovkami a výpisy zdrojových programů. Z toho je jasné, že kniha je psaná pro ty, kteří chtějí nové věci na příkladech rovnou vyzkoušet a nejde jim o žádné teoretizování.

  Ve srovnání s manuálem se v knize autoři snažili naopak trochu teorie podat. Zřejmě byli vedeni svou vlastní zkušeností. Základní manuál se často totiž omezí na vysvětlení určité vlastnosti nebo funkce způsobem jak, ale schází odpověď na otázku proč. A právě tohle proč kniha na mnoha místech doplňuje. Autoři přidávají své úvahy o tom, jaké scénáře z jejich praxe určitou funkci nebo příkaz mohou využít a podávají tak návod, k čemu je určitá věc vhodná či užitečná. Někdy jdou ještě dále: zamýšlejí se nad tím, proč vývojářský tým v Microsoftu určitou věc implementoval zrovna takhle a ne jinak, případně že by si oni představovali třeba i lepší cestu. Takový typ textu od manuálu opravdu neočekáváme. Přitom nás to jako programátory zajímavým způsobem obohacuje.

  Co se týká jednotlivých kapitol, nevynechávají žádnou oblast, která v devítce byla inovována. Podrobně se věnuje všem vylepšením správce projektů i užitečným nástrojům, které ocení vývojáři – vylepšený debugger nebo Data Explorer k prohlížení dat na SQL serverech přímo z Visual FoxPro.

  Nové chování jazyka SQL je také dobře vysvětleno – včetně příkladů a totéž platí i pro rozšíření, která se týkají XML. Pokud jsem se ponořil do novinek v podobě kódových stránek, měl jsem pocit, že pro autory to není jejich denní chleba – sami přiznávají, že příklady zkoušeli se stránkou 1252 a že nedokážou úplně odhadnout, nakolik naplnil Microsoft očekávání těch (jako jsme my), co používají jiné stránky. Tady si to budeme muset vyzkoušet na našich datech sami.

  Pokud jde o překlad, musím říci, že se čte velmi dobře. Jako programátor-foxař si cením toho, že překlad je velmi fundovaný – texty určitě prošly důkladnou korekturou odborníka, protože na rozdíl od mnoha jiných "odborných" počítačových překladů se z české verze neztratil původní význam a nenarazil jsem na žádné věcné nesmysly vzniklé překladem.

  Jako programátor, který tráví většinu času v anglických verzích softwaru, trpím při čtení tím, že překládání do češtiny bylo na mne až příliš důsledné: když mluvím o počítačích, jsem zvyklý říkat "dajrektory" a "rekord", a tak mne trochu tahá za uši, když se musím při pročítání vytrvale přeorientovávat na "složky" a "záznamy".

  Netradiční je snaha vydavatele pokrýt knihou dvě skupiny uživatelů – ty, co používají Visual FoxPro 9.0 v angličtině, a ty, co ji používají s českým rozhraním. V textu jsou totiž uváděny texty pro oba případy. Zprvu se tato skutečnost může zdát na úkor čitelnosti, časem si na ni však čtenář jistě zvykne. Uživatelů s českým rozhaním Visual FoxPro není málo a chápu, že vydat dvě mutace českého překladu by už asi bylo trochu přemrštěné. Vzhledem k tomu, že jsem však podezíravý, dal jsem si tu práci a zprovoznil si i českou verzi VFP – chtěl jsem zjistit, jestli text v knize (např. nabídka z menu jako je třeba "Vyčistit projekt") skutečně odpovídá tomu, co je v rozhraní, nebo si ho překladatel prostě nějak přeložil z angličtiny. A klobouk dolů – ani jeden nesoulad jsem neodhalil.

  Nemilé překvapení skrývá okamžik, kdy čtenář českého vydání zjistí, že si k tištěné knize může stáhnout elektronickou knihu pouze v originálu – v angličtině. Přitom anglická verze knihy říká, že jako zákazník mám právo očekávat, že ke knize dostanu i elektronickou knihu. Když jsem zjišťoval, jak to tedy je, nejprve jsem narazil na odpověď vydavatele na webu. Tam se píše, že český překlad elektronickou verzi nemá a zatím se o ni neuvažuje. Nebyl jsem spokojen a chtěl jsem zjistit více. Po telefonu mi řekli, že vycházejí z praxe ostatních vydavatelství u nás, která málokdy vydávají k tištěné publikaci elektronický soubor z obavy před pirátstvím. Co se dá dělat. Já sám bych svůj elektronický soubor s knihou nikomu dalšímu určitě nedal, ale vydavatelé asi vědí lépe, jak to u nás chodí…

  Komu bych knihu (ne)doporučil
  Foxař, který se vyzná dobře v osmičce a hledá ucelenou a fundovanou příručku, jak dobře používat devítku, je zcela jistě tím pravým kandidátem – čtenářem. Pokud přechází ze šestky či sedmičky, určitě neudělá chybu, když do své knihovničky za těch pár stokorun i tuhle knihu zařadí. Možná mu však bude občas scházet spojovací můstek. Nová kniha se např. věnuje novým vlastnostem CursorAdapteru, ale základní jeho popis už pochopitelně v knize není, protože CursorAdapter samotný se poprvé objevil ve verzi 8. Přitom česká kniha k verzi 8 nevyšla.

  Pokud by šlo o foxaře, který začíná a má zájem naučit se správně programovat ve Visual FoxPro, v knize vysvětlení základů a principů nenajde. V některých dílčích oblastech mu sice kniha naprosto postačí – např. u Report Writeru mu nic scházet nebude, ale jako úvod do používání nebo programování ve Visual FoxPro tato publikace dobře neposlouží.

  ( Celý článek! | Autor: Jan Král | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1552 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1071 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (1001 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1381 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1018 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1182 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1021 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8226


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena