Dnes: 18. ledna 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  SQL
  (Structured Query Language)

  Jedná se o neprocedurální jazyk, používaný v databázových technologiích. Počátky tohoto jazyka spadají do druhé poloviny minulého století.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Osobnosti Firebirdu potřetí – Pavel Císař


  [Rozhovory] - Na konci loňského roku se v Praze uskutečnila Firebird Conference věnovaná v duchu svého názvu databázovým platformám Firebird. Databázový svět nemohl na této akci chybět – díky tomu vám můžeme přinést několik zajímavých rozhovorů s lidmi patřícími k důležitým Firebird-osobnostem. Dnes vám nabízíme odpovědi člověka, který je svojí podporou Firebirdu velmi dobře znám nejen v České republice.  Kdy jsi se poprvé setkal s InterBase
  Poprvé jsem si na InterBase "sáhnul" v roce 1995, když vyšlo Delphi 1, ale dělat aplikace pro "intervizi" jsem začal až o pár let později. Koncem devadesátých let jsem příjmu nabídku stát se zaměstnancem Borlandu, kde jsem dělal podporu na Delphi, Kylix a Interbase. A to i v době, kdy se Borland rozhodl IB uvolnit jako Open Source – původně byl plán vytvořit separátní společnost. A po mnoha peripetiích pracuji od roku 2001 pro IBPhoenix.

  Přešel si k IB z nějaké jiné databázové platformy. Pracoval si již předtím s jinými produkty?
  S SQL databázemi?

  Ano.
  Gupta SQLBase. To byla snad moje první skutečná databáze. Samozřejmě jsem dělal, jako asi každý, s dBase, FoxPlus a FoxPro.

  Myslíš si, že InterBase – tak jak ji zase Borland začal vyvíjet – má s Firebirdem šanci? Není to jen setrvačnost, že "to" nechtějí vzdát?
  Určitě je v tom část setrvačnosti. Druhá věc je, že InterBase neprodělává – nevydělává sice žádné závratné peníze a asi už nikdy vydělávat nebude, ale vydělá si na sebe a určitě zákazníky má. Je jasné, že Firebird jí hodně zákazníků ubírá, ale na druhou stranu to neznamená, že kdyby Firebird nebyl, že by prodej okamžitě vyskočil. Pro většinu uživatelů je rozhodující, že je Firebird zadarmo. Pokud by zmizel z trhu, přešli by spíš na jinou bezplatnou platformu než na InterBase.

  Vrátíme-li se k podpoře, kterou IBPhoenix poskytuje, nemají lidé strach z něčeho co je zadarmo? Nechtějí mít pocit, že si něco kupují?
  Rozhodně. Ten psychologický efekt je tam cítit, obzvlášť tady u nás. Proto se nám například dobře prodávají CD, obzvláště pak subscription balíček, protože u nich lidé přesně vědí, jakou hodnotu za své peníze dostávají – samotná "podpora" se prodává mnohem hůř, protože je příliš "abstraktní". Když už po nás někdo chce klasickou technickou podporu, tak jsou to buď velké společnosti, případně jde o cílené vyřešení konkrétního problému.

  Myslíš si, že Firebird je konkurenceschopný, třeba vzhledem k MS SQL Serveru?
  Naprosto jednoznačně. Samozřejmě, některé věci jim jdou lépe. Obrovská výhoda je ve velké integraci s dalšími produkty Microsoftu.

  Kde si myslíš, že je hlavní půda pro Firebird – jsou to malé podniky nebo velké korporace? Nebo třeba aplikace psané na míru, případně webové aplikace?
  Firebird rozhodně má na celý segment trhu, snad kromě extrémního high-endu, případně specifické aplikace, např. geografická data. Další věcí je řešení s vysokou dostupností. Ne že by nešlo s Firebirdem dělat vysoce spolehlivou aplikaci typu pět devítek. Jde to, funguje to. Je až šokující, v jakých konfiguracích jsou servery provozovány – člověk by neřekl, že to ta databáze ustojí. A ona to ustojí. Samozřejmě největší síla FB a zároveň i tak trochu slabina je, že skvěle pokrývá celou škálu od jednoho uživatele ve skryté embedded podobě až po poměrně dost náročné a komplexní řešení.

  Tato flexibilita a multiplatformnost je obrovský tahák. A hlavně my nechceme být platformou "na všechno". Kvalita FB je v tom, že je malý, škálovatelný – a to chceme udržet – a že je přitom tak jednoduchý, tedy nepotřebuje složité konfigurace a údržbu. Ačkoli to paradoxně funguje proti němu.

  Samozřejmě specifická oblast je web. Tam MySQL AB měli obrovskou kliku, že měli správný produkt ve správný čas na správném místě. Nicméně důležité je, aby hostingové společnosti uměly a nabízely Firebird. Je také potřeba zapracovat na podpoře pro hostingy – instalace, security, sdílení zdrojů a podobně.

  Pokud je mi známo, tak ty jediný pracuješ na QA části…
  Už ne (úsměv). Teď přibyl Philippe Makowski. Samozřejmě s ohledem na Vulcan, v SAS se děje hodně testování. A snažíme se také více do testování zatáhnout vývojáře. Takže já to spíš více koordinuji, než že bych na tom dělal sám.

  Testovací engine je v Pythonu, proč zrovna Python?
  Důvod je prostý – protože jsem našel dobrý open source engine, který byl shodou okolností napsán v Pythonu. Zkoušel jsem kde co, až jsem narazil na QMTest, na kterém se mi hlavně líbilo, že je flexibilní. Testování Firebirdu vyžaduje celou řadu velmi specifických, ale přitom rutinních operací (např. inicializace databáze), což žádný software pro testování standardně neumožňuje.

  Také jde o správu testů a analýzu výsledků, protože potřebujeme pracovat s celou maticí testů – pro různé platformy a také pro různé verze enginů. A takovéto rozšíření jsme si lehce pro QMTest napsali. Dokonce máme i vlastní GUI editor pro správu testů. Ještě nám chybí podpora pro automatické nastavení očekávaných výsledků. Zatím je toto ruční práce. Co je však stále zdlouhavé je navrhování testů – navrhnout dobrý test není vůbec jednoduché.

  Abychom si udělali představu, kolik je v současné době testů?
  V balíku základní funkcionality je 300 až 350 testů, asi 80 testů je na optimalizátor. Ale hodně potřebujeme zapracovat na regresním testování – zde jsme velmi pozadu.

  Firebird nedávno přišel na nový bug-tracking systém. Jak se nový systém osvědčil?
  Ano, přešli jsme na nový systém JIRA, který je sice komerční, ale pro open source produkty dávají "enterprise" licenci zdarma. Přechod nám velice pomohl. Umožnilo nám to věci, které jsme si dříve nemohli dovolit dělat. Například vývojáři nejsou schopni chybu sami zavřít, to právo mám akorát já a Philippe, tedy dokud neřekneme, že chyba je správně opravena, tak je pořád jako chyba evidována.

  Provádíte testy selektivně nebo se jednou za čas provede celý balík na aktuálním obrazu zdrojových textů?
  Vývojáři spouští vlastní testy, mají i vlastní rutiny, důležité je však, aby se naučili používat QMTest. Velké interní testování se dělá před každým releasem a skutečně tvrdě se chyby prověřují od beta verzí, kdy se již blížíme k RC.
  Jak dlouho trvá celé otestování?
  Interní testování trvá zhruba tři až čtyři dny. Dělá se také několik běhů, protože jsme objevili, že některé chyby se ukáží jen někdy. A samozřejmě se testuje i instalace a testy se provádí i s některými aplikacemi (které my používáme). Nicméně my bychom potřebovali i odezvu od uživatelů, kteří samy provádí testy – protože jinak se neví, jestli se nic nenašlo a nebo nikdo nic netestoval.

  Máš nějaké negativní zkušenosti s Firebirdem?
  No asi … To je ten známý případ s mizejícími daty na Linuxu. Pokud se kopíruje databáze za běžícího serveru – je to tedy pokud vím jen na ext2fs – dochází k nějakému záhadnému přesměrování i-nodů a po ukončení Firebirdu tam najednou ta novější data nejsou. Tohle mě tedy párkrát potkalo a i lidi to potrápilo, než se přišlo na to, čím to je, jak se tomu vyhnout.

  Máš nějakou perličku z nasazení Firebirdu?
  Jedná se o kanadskou telco-společnost. Provozují systém, který má "devět devítek". Člověk, když zvedne sluchátko a než se ozve tón, tak probíhá celkem komplexní proces. Mimo jiné je součástí i dotaz do databáze a teprve potom se může ozvat oznamovací tón. Toto vše je prováděno velice rychle a spolupracuje to s Firebirdem. Dost mě překvapilo, že tenhle systém provozují už léta.

  Koho z FB komunity si nejvíce vážíš?
  To je velmi obtížné ukázat na jednoho člověka. Já jsem strávil posledních sedm let života s lidmi, které jsem buď nikdy neviděl, nebo viděl jen párkrát – svého šéfa vidím jednou za rok (smích).

  Dobře, ale pokud bys musel ...
  Dobře, uvedu osobnosti dvě – Helen (pozn.red.: Helen Borrie) a Ann (pozn.red.: Ann Harrison), protože jsou to naprosto fantastičtí lidé.

  Jaká novinka ve FB 2.0 se ti nejvíce líbí?
  To je obtížné, já se podílím na vývoji FB, ale aplikace pro něj moc nepíšu, jede mi na tom akorát účetnictví. Já nic nového nepotřebuji (smích). Ale pokud bych mohl z 3.0, tak jsou to externí procedury. Už přesně vím, na co je využiji.

  Chtěl by si být v době, kdy firma InterBase vznikla?
  Ne! Já jsem šťastný, že u toho můžu být teď, teď je to větší legrace.

  Děkuji za rozhovor.

  Pavel Císař
  Pavel Císař pracuje v oboru IT již více než patnáct let. Je znám především komunitě vývojářů používajících Borland Delphi a díky svým aktivitám na poli Open Source. Od září roku 2001 se výhradně věnuje podpoře uživatelů InterBase, vývoji serveru Firebird a zastupování firmy IBPhoenix na území ČR. Ve volném čase čte sci-fi a užívá si rodinného života.

  Související články:
  Osobnosti Firebirdu počtvrté – Ivan Přenosil (18.04.2007)
  Osobnosti Firebirdu podruhé – Dmitry Yemanov (29.01.2007)
  Osobnosti Firebirdu poprvé – Vlad Horsun (04.01.2007)

  ( Celý článek! | Autor: Jiří Činčura | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1548 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1068 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (999 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1378 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1016 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1178 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1019 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8206


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena