Dnes: 20. ledna 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  SQL
  (Structured Query Language)

  Jedná se o neprocedurální jazyk, používaný v databázových technologiích. Počátky tohoto jazyka spadají do druhé poloviny minulého století.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Analýzám rozumí


  [Datové sklady] - Microsoft BI platforma v současnosti nabízí zákazníkům kompletní sadu integrovaných nástrojů poskytujících nepřetržitý přístup k datovým analýzám a výstupům prostřednictvím běžných kancelářských aplikací ze sady Microsoft Office 2007. Pojďme se na BI v podání Microsoftu podívat podrobněji.  Po uvedení nového produktu Microsoft Office Performance Point Server 2007 bude BI platforma doplněna nástroji pro podporu kompletního rozhodovacího procesu. Nový produkt pokryje potřeby zákazníků v oblasti scorecardingu, pokročilé analýzy dat, plánování a rozpočtování.

  Základ BI platformy tvoří pochopitelně nosná databázová platforma MS - Microsoft SQL Server 2005.

  Primárním požadavkem koncových uživatelů BI služeb je komplexní přístup k informacím a výsledkům analýz z nejrůznějších firemních procesů, podobně, jak jsou na to zvyklí u nejrůznějších jednoúčelových aplikací a systémů. Protože je proces vývoje BI projektů v mnoha případech složitý a proto kapacitně i finančně náročný, zvolil Microsoft koncepční přístup, který začíná detailním modelováním.

  Modelování se na platformě SQL Server 2005 "táhne" napříč celým BI procesem. Tak je možné zabránit zlozvyku chaotického budování BI systému, často buď nekoncepční metodou "Velkého třesku"“ nebo neustálým doplňováním nových vstupních údajů. Zjednodušeně bychom mohli dimenzionální modelování popsat jako most mezi daty a jejich uživateli.

  Výstižné je také heslo Jediná verze pravdy. Přestože zní trochu jako marketingový slogan, vystihuje podstatu unifikovaného dimenzionálního modelu. Ve výsledku by měla existovat pouze jedna uživatelsky příjemná a dostupná cesta ke všem zdrojům dat. Jednota může být dosažena na všech úrovních, od cesty k datovým zdrojům přes jednotný depozitář, business logiku až po postupy a kalkulace. Výsledkem je jednotná množina obchodních metrik a uživatelů, a co je nejdůležitější, jednotná verze obchodních informací.

  U většiny BI řešení jsou vrstvy databázových, analytických a reportovacích služeb poměrně striktně oddělené, i když i zde najdeme množství jednotících prvků. Je možné analyzovat údaje z relačních databází, případně generovat výstupy i z analytických databází. Hlavní nevýhoda takového řešení – redundance dat a modelů – je zřejmá už na první pohled. Stejná data jsou uložena v relačních i OLAP databázích.

  Při hlubší analýze datových toků zjistíme, že problematika redundance je ještě složitější. Nezanedbatelná redundance a s ní spojená práce vysoce kvalifikovaných specialistů je přítomna i v modelové vrstvě. V SQL Serveru 2005 došlo ke sjednocení BI vrstev do jednot jednotného modelu Unified Dimensional Model (UDM). Ke sjednocení došlo již na úrovni modelů, kdy je potřeba pouze jeden dimenzionální model pro generování reportů i OLAP kostek. Na úrovni vrstvy integračních služeb dochází k integraci dat z různých zdrojů včetně jejich transformace podle nastavených požadavků.

  Implementaci Business Intelligence na platformě SQL Server 2005 můžeme na nejvyšší hierarchické úrovni rozdělit na tři částečně nezávislé, na sebe navazující bloky:

  • Integrace – získávání dat z různých nehomogenních zdrojů a jejich případná transformace, integrace a syntéza
  • Analýza dat – v této fázi jsou data obohacena o výsledky analýz, různé předpovědi například z dolování dat, čím se mění na cenné informace pro podporu rozhodovacích procesů
  • Reporty – slouží ke zpřístupnění dat a výsledků analýz uživatelům ve vhodné formě, obsahu a rozsahu

  Důležitým požadavkem je dostupnost výsledků analýz v reálném čase nebo přesněji v termínu s kontrolovatelným zpožděním. Pro naplnění tohoto požadavku slouží takzvané proaktivní cachování, které je obsaženo výhradně ve verzi Enterprise. SQL Server 2005 využívá vyrovnávací paměť MOLAP, do níž se ukládají nejčastěji používané nebo očekávané výsledky agregací. Tato technologie nám přináší možnost automaticky synchronizovat multidimenzionální data ve vyrovnávací paměti vůči primárnímu zdroji dat Při využití vyrovnávací paměti není nutné pokaždé manuálně spouštět proces vytvoření multidimenionálních OLAP kostek.

  Proaktivní cachování můžeme považovat za pokus o spojení výhod aktuálnosti údajů v OLPT databázích a možností multidimenzionální analýzy. Data zůstávají v relačních databázích a napočítané agregace jsou ukládány do multidimenzionálních struktur. Při dotazování jsou data ukládána do multidimenzionální vyrovnávací paměti. Princip proaktivního cachování spočívá v automatickém sledování změn primárního datového zdroje. Pokud na této úrovni dojde ke změnám, řadič vyrovnávací paměti je o tom informován, vymaže původní obsah multidimenzionálních dat a napočítá nové agregace. Ve vztahu ke koncovému uživateli je vyrovnávací paměť neviditelná, uživatel nepozná, zda data pocházejí přímo z reálného prostředí či byla uložena do vyrovnávací paměti.

  Performance Point Server 2007 jako produkt bude obsahovat tři moduly, které pokrývájí základní potřeby pro monitoring, scorecarding, pokročilou analýzu, plánování, rozpočtování a forecasting na základě informací z datových kostek.

  Mezi nejvýznamnější benefity tohoto komplexního BI řešení bude pak možnost další snadné a plné integrace s produkty společnosti Microsoft pro interpretaci informací koncovému spotřebiteli. Pro velkou část zákazníků je možnost integrovat informace z datových analýz do dobře známých a pro ovládání intuitivních nástrojů jako je internetový prohlížeč pro zobrazení obsahu na portále či Office Excel pro setřídění dat do přehledných a dynamických pivotních tabulek.

  Všechny zájemce o problematiku Business Intelligence, kteří mají zájem se setkat s odborníky v této oblasti, bychom jako mediální partneři rádi pozvali na konferenci Microsoft BI Technology Day, která se koná 23. 3. ve Slovanském domě.

  ( Celý článek! | Autor: Michal Hroch | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1552 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1071 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (1001 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1381 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1018 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1182 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1021 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8226


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena