Dnes: 18. prosince 2017    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Systémový katalog
  Struktury, ve kterých jsou uloženy informace o dané databázi, případně databázovém serveru. Někdy je možné se z anglického Data Dictionary setkat s pojmem datový slovník.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Oracle Database XE – týden třetí


  [Produkty] - V minulém pokračování seriálu o databázové platformě Oracle 10g XE jsme se věnovali instalaci. Dnes se zaměříme na základy administrace databázového stroje express edice pomocí webového rozhraní.  Poté, co radost z nainstalovaného "oraclu" a z první aplikace, která "něco opravu dělá" vystřídá pragmatické myšlení, uvědomuje si John po týdnu dovolené, že by bylo dobré lépe se seznámit se správou databázového stroje. Aby se nestalo, že opomine některé základní znalosti, které mu v budoucnu přinesou problémy. Rozhoduje se podívat se na zoubek webovému rozhraní ApEx (Application Express).

  Standardně webový server naslouchá na portu 8080, takže John zadává adresu http://127.0.0.1:8080 a během mžiku se dostává na přihlašovací stránku, kterou již několikrát viděl.


  Přihlašovací dialog

  Po přihlášení se objevuje základní rozhraní.


  Po přihlášení

  John se rozhoduje prozkoumat nejprve nejlákavější položku Administration. První, čeho si všímá, je sekce vpravo nadepsaná Tasks. Podle Johnova správného odhadu obsahuje vždy kroky, které je možné v dané sekci provádět. John tedy může provést změnu hesla, nastavení zprávy při přihlášení a také může povolit nebo zakázat přístup k ApExu z jiného než lokálního stroje.


  Obsah sekce Administration

  První ikona Storage nabízí grafický pohled na obsazené místo a též jeho vyjádření v absolutních číslech. Zde si správně všímá, že limit je 4 GB a že tvrdý limit je 5 gigabajtů (tzv. měkký limit je možno během některých operací překročit). V pravé sekci Tasks je možné si klepnutím prohlédnout jednotlivé tabulkové prostory včetně velikostí, datové soubory a také je možné provést "smrsknutí" zabraného místa (neboť ne všechno obsazené místo musí být využíváno daty) a pod poslední položkou John nachází prohlídku log-souborů databáze a také aktuální nastavení módu.

  Druhá ikona – Memory – skrývá nastavení paměti. John si vzpomíná, že Oracle XE je limitován na využití maximálně 1 GB operační paměti, tento fakt mu ještě připomíná text vpravo nahoře. Může zde nakonfigurovat maximální velikost System Global Area a Program Global Area, jejichž součet nesmí přesáhnout již zmiňovanou hranici jednoho gigabajtu.

  SGA je oblast paměti, která je alokována instancí databázového serveru a je sdílena mezi procesy. Naproti tomu PGA je oblast paměti obsahující informace a data jednoho procesu. Alokace PGA probíhá v okamžiku přihlášení uživatele a vytvoření sezení. John se dočetl několik triků, jak paměť nastavovat, ale je si vědom faktu, že toto nastavení není úplně triviální proto nebude na hodnoty od instalátoru sahat.

  Následující, již třetí, ikona skrývá možnosti správy uživatelských účtů. V základním pohledu John vidí "běžné" uživatele. Klepnutím na uživatelské jméno nebo ikonu je možné účet spravovat a případně i zrušit. Johna však láká zkusit vytvořit nového uživatele.


  Vytváření nového uživatele

  Klepne tedy na Create a objevuje formulář velmi podobný formuláři pro změnu uživatele. Stačí vyplnit požadované jméno heslo a případně upravit další vlastnosti jako například práva a jednoduchým kliknutím je uživatel vytvořen. "Velmi jednoduché", myslí si John a nelze s ním nesouhlasit.

  Poslední dvě položky poskytují informace o serveru, respektive databázi, jeho stavu a konfiguraci. Pod první ikonou Monitor je možné najít množství nástrojů pro sledování databázového prostředí. Sledovat je možné opravdu velké množství údajů, nicméně Johnova databáze není nyní nějak aktivní, takže jsou údaje chudé a proto John tuto sekci prozkoumá, až bude databázový stroj něco rozumného dělat.

  Pod druhou položkou, nazvanou About Database, je možné si nechat zobrazit opravdu slušný výčet všemožných nastavení a jejich aktuálních hodnot. John toto ukázal i svému kolegovi a ten tento výčet – jako zkušený administrátor – pochválil, neboť je, podle něj – takto možné velmi lehce odhalit nesrovnalosti v konfiguraci.


  Výpis nastavení

  V sekci Administration sekci už nejsou žádné další položky a John se přesouvá na nejvyšší úroveň. Další položkou na seznamu je Object Browser. Přesně podle Johnova očekávání nenabízí nic světoborného. Je možné si jednotlivé databázové objekty (například tabulky, pohledy, sekvence, triggery atd..) zobrazovat, upravovat a samozřejmě vytvářet.


  Object Browser

  Sekci SQL John pro dnešek dnes vynechá, neboť na nástroje pro práci přímo s jazykem SQL se chce podívat důkladně později. Zbývá tedy sekce Utilities. Po zběžném prozkoumání je vidět, že obsahuje různé skriptíky, které si John musel občas napsat sám, ale zde je má přímo "pod nosem". Nejvíce se Johnovi zamlouvá možnost exportu a importu dat do CSV, XML nebo obecně textových souborů. Skvělé též je, že společně s importem je možné vytvořit tabulku, a to jak pro zadání dat přímo do pole v prohlížeči, tak i při uploadu souboru.

  Samozřejmě aplikace umí použít první řádek CSV jako názvy sloupců, takže je opět o práci méně. Druhá věc, která ho nadchla je možnost nechat si vyexportovat DDL skript. Je možné vyexportovat všechny objekty daného typu, případně vybrat více typů a/nebo jednotlivé objekty. "Přijde vhod," říká si John.


  Export DDL – parametry


  Export DDL – SQL

  John se dnes krásně přesvědčil, jak jednoduše může provádět základní úkony s databázovou platformou Oracle v pohodlí prohlížeče. Příště se podívá na možnosti SQL, neboť ví, že pomocí SQL nejenže může upravovat a získávat data z tabulek, ale může též rychle objekty v databázi vytvářet a upravovat.

  Tento seriál vzniká za podpory společnosti Oracle.

  Související články:
  Oracle Database XE – týden dvanáctý (16.08.2007)
  Oracle Database XE – týden jedenáctý (26.07.2007)
  Oracle Database XE – týden desátý (09.07.2007)
  Oracle Database XE – týden devátý (03.07.2007)
  Oracle Database XE – týden osmý (14.06.2007)
  Oracle Database XE – týden sedmý (21.05.2007)
  Oracle Database XE – týden šestý (07.05.2007)
  Oracle Database XE – týden pátý (26.04.2007)
  Oracle Database XE – týden čtvrtý (15.04.2007)
  Oracle Database XE – týden druhý (07.03.2007)
  Oracle Database XE – týden první (28.02.2007)

  ( Celý článek! | Autor: Jiří Činčura | Počet komentářů: 18 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1516 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1047 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (984 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1352 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (997 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1157 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (995 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8048


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Prosinec  >>
  PoÚtStČtSoNe
      123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena