Dnes: 18. února 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Replikace
  Replikace slouží pro zajištění konzistentnosti dvou a více databází, nejčastěji pak o stejné struktuře v rámci distribuovaného zpracování. Vyspělé SŘBD replikace podporují, případně lze použít řešení třetích stran či replikační logiku zajistit vlastními postupy.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Oracle Database XE – týden devátý


  [Produkty] - Před dovolenou se John seznámil s tvorbou aplikací pomocí ApExu. Vytvořená aplikace funguje a plní svůj účel, ale přeci jen by se dala ještě vylepšit. Proto se rozhodl, že se na svoji aplikaci podívá důkladněji.  První věc, která Johnovi vadí, je, že jednotlivá vozidla může mazat a přidávat kdokoli. To však není vůbec správné a bylo by dobré, kdyby tyto úkony mohl dělat jen vedoucí. Je tedy nutné některé prvky skrýt, respektive některé akce zakázat.

  John musí nejprve vytvořit tzv. autorizační schéma. Na stránce s aplikací stačí navštívit Shared Components, kde se již nachází výmluvný odkaz Authorization Schemes. John tedy vytvoří nové schéma a volí From Scratch.

  Na další stránce vybere pojmenování, například SEFOVO, a zbývá zadat vlastní podmínku. Z rozbalovacího seznamu vybere hodnotu Value of item in Expression 1 Equals Expression 2 a zadá do Expression 1 APP_USER, do Expression 2 jméno vybraného uživatele (na obrázku JIRKA) a v posledním poli vyplní zprávu, která je zobrazena, pokud uživatel právo nemá.


  Tvorba autorizačního schématu

  Schéma je v tento okamžik vytvořeno, ale nyní je ho třeba aplikovat na vybrané prvky. (Pokud se divíte, jak se John k této informaci dostal, vězte, že nalezl postup na internetu po chvilce googlování.) John tedy skočil zpět do aplikace na první stránku a přepnul se do vývojového prostředí stránky odkazem Edit Page 1. Zde jsou vidět všechny komponenty, které se na fungování stránky podílí.

  V sekci Buttons John uzřel odkaz pro editaci tlačítka Create. Na stránce, kde je možné upravovat mnoho vlastností tlačítka, vyhledal blok Authorization a vybral SEFOVO. V horní části stránky změnu potvrdil tlačítkem Apply Changes.

  Nyní zbývá vyzkoušet, jak vše funguje. Jakmile John klikl na malý semafórek vpravo, dostal se zpět na stránku a žádné tlačítko Create již nevidí. Pokud se přihlásí jako vedoucí, tlačítko je vidět.

  Poněvadž John zná ze svého okolí všelijaké záškodnické chování uživatelů, zajímá se o to, jak zajistit, aby ani ručním vstupem na stránku nemohl vychytralý uživatel data ovlivnit – správně uvažuje, že pouhé skrytí ovládacích prvků není dobré a je spíše pro normální uživatele, kteří pak nejsou zmateni zbytečnými ovládacími prvky.

  "Chtělo by to nějak kontrolovat vlastní proces práce s daty,", přemýšlí. Dívá se tedy na vývojové prostředí druhé stránky. Skrytí tlačítka Create již umí a je dílem okamžiku. Mnohem zajímavější je ale blok Processes, na který Johnovi padl zrak.

  Název Process Row of EVIDENCEAUT vypadá na přesně to, co hledá. Nastavuje tedy autorizační schéma a povoluje opět tlačítko Create. Po rychlé zkoušce vidí, že žádné řádky není možné vložit, není-li přihlášený uživatel-vedoucí.

  Podobně je možné upravit i stránku s editacemi údajů. Zakázat tlačítka není žádný problém a proces již také ne. Na první stránce je však třeba ještě zakázat přímo vstup na editační stránku. (Jak si jistě pozorný čtenář všiml, pokud John zakázal vlastní proces, není třeba již explicitně tlačítka zakazovat, protože i kdyby byla zobrazena, neměla by žádný efekt. Leč nyní alespoň John ví, jak selektivně (ne)zobrazovat některé prvky na stránce.) John proto klikl v sekci Regions na odkaz vedle názvu Report. Ten jej však nepřenesl tam, kam si představoval. Vrátil se proto zpět a klikl přímo na řetězec Report. Nádhera, to je to co si představoval. Nyní stačí upravit jen první sloupec podobně jako se upravují tlačítka.

  Protože už je dnes John z celého ladění ApExové aplikace trochu unaven, nastaví jen další sloupec pro běžné uživatele jako odkaz pro přidávání poznámek. Opět se proklikal k úpravám objektu Report a hledá nějaký odkaz na vytvoření dalšího sloupce. Trochu nečekaně se nachází v části Tasks, odkaz Add Column Link. Vlastnosti sloupce není třeba moc upravovat, stačí jen v bloku Column Link vybrat vhodný obrázek. Jako cíl přesměrování je pak nutné vybrat Page in this Application a jako číslo stránky zadat 5. Do řádku Item 1 musí zadat P5_ID ve sloupci Name“ a ve sloupci Value #ID#. Nakonec v oblíbeném bloku Authorization musí Joh vybrat schéma {Not}SEFOVO, které je více než výmluvné. Zbylé hodnoty nechal John tak jak jsou a uložil tlačítkem Apply Changes.


  Vlastnosti sloupce

  Všechny tyto hodnoty John okoukal z již hotového sloupce, který před chvílí skrýval, stačilo se lehce zamyslet a poupravit.

  Dnes sice neudělal John tolik práce, která by byla na první pohled vidět – vlastně je toho vidět ještě méně – ale naproti tomu už jen nedělal základní kroky v průvodci a musel použít hlavu a nějaké informace též dohledat. Nejhorší bylo to zkoušení, než se dostal ke kýženému výsledku, neboť programování v ApExu je přeci jen malinko odlišné od klasického psaní kódu. Práce, která zbyla na příště je tedy dodělaní stránky, kde budou moci uživatelé editovat poznámky a ještě několik malých vylepšení aplikace.

  Tento seriál vzniká za podpory společnosti Oracle.

  Související články:
  Oracle Database XE – týden dvanáctý (16.08.2007)
  Oracle Database XE – týden jedenáctý (26.07.2007)
  Oracle Database XE – týden desátý (09.07.2007)
  Oracle Database XE – týden osmý (14.06.2007)
  Oracle Database XE – týden sedmý (21.05.2007)
  Oracle Database XE – týden šestý (07.05.2007)
  Oracle Database XE – týden pátý (26.04.2007)
  Oracle Database XE – týden čtvrtý (15.04.2007)
  Oracle Database XE – týden třetí (21.03.2007)
  Oracle Database XE – týden druhý (07.03.2007)
  Oracle Database XE – týden první (28.02.2007)

  ( Celý článek! | Autor: Jiří Činčura | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1582 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1090 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (1015 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1401 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1035 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1197 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1036 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8356


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Únor  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena