Dnes: 18. února 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Replikace
  Replikace slouží pro zajištění konzistentnosti dvou a více databází, nejčastěji pak o stejné struktuře v rámci distribuovaného zpracování. Vyspělé SŘBD replikace podporují, případně lze použít řešení třetích stran či replikační logiku zajistit vlastními postupy.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Oracle Database XE – týden jedenáctý


  [Produkty] - Okolo Johnovy aplikace vznikají malé drby. Netrvalo dlouho a o aplikaci se dozvěděl jeho šéf. Nejprve se zdálo, že budou problémy, neboť John některé pracovní povinnosti lehce zanedbával právě na úkor hraní si s Oraclem a ApExem, ale ukázalo se, že je to jinak a John dokáže splnit šéfovo přání tak jednoduše, jak je to jen možné.  Johnův šéf je velký hračička a všelijaká klikátka má rád. Navštívil ráno Johna a zeptal se ho, zda-li by k tomuto nemohl udělat malou knihu jízd. Stávající papírová se bude prý sice vyplňovat stále, ale mít po ruce on-line data, prý není špatný nápad. Nuž co, když to posvětil šéf, není co řešit, jde se vymýšlet.

  Ještě než John začne tvořit další kousek aplikace, všiml si, že políčka, kde se zadávají data jsou v americkém formátu, což by mohlo negativně působit na běžné uživatele. Proto je třeba jejich výstup předefinovat, aby odpovídal našim zvyklostem. Ve vývojovém prostředí stránky v sekci Items stačí nalézt prvky typu Date Picker. U každého pak John upravil vlastnost Display As na hodnotu Date Picker (DD.MM.YYYY). Naneštěstí je toto nutné udělat ručně pro všechny stránky. Dále je na první stránce nutné pro objekt Report upravit sloupce zobrazující poslední a následující kontrolu. Opět je nutné nastavit Number / Date Format v bloku Column Formatting na DD.MM.YYYY. Úpravy vlastností objektu Report má již John v malíčku, proto to bylo jen pár přesných klepnutí myší.

  Johnův kolega upozornil na fakt, že titulky stránek jsou "nějaké standardní". A měl pravdu. Ani jeden John vědomě neopravoval a nyní je čas to napravit. Tlačítko Edit Attributes ve vývojovém prostředí stránky bude pravděpodobně to pravé, přemýšlí si John. Jedno kliknutí a vidí, že se nemýlil. Titulek stránky jde krásně upravovat hned v sekci Display Attributes.

  To byly "takové ty UI detaily"“, které každý nerad dolaďuje, ale již je to za Johnem a teď se může naplno pustit do rozšiřování. Určitě bude třeba přidat tabulku. John si vzpomíná na své první objevování Oracle XE a vybavuje se mu Object Browser. Nalezení nebylo nic těžkého a John již odstartoval tvorbu nové tabulky.


  Tvorba nové tabulky

  Tabulku vytvořil – základ je připraven. Nyní je zapotřebí upravit odpovídající nebo přidat nové stránky v aplikaci.

  Nejprve musí přidat tabulku na stránku s detailem vozidla, kde bude zobrazena Johnova zjednodušená kniha jízd. Tlačítkem se stránkou a plusem John vytváří nový region. Podle ikonek a zkušeností to bude jasně Report. Na další stránce Wizard Report vypadá, že bude to pravé.

  Po vykreslení dalšího kroku John vyplnil jen Title jako "Kniha jízd"“ a pokračuje dál, neboť ostatní atributy mu připadají vyhovující. O stránku dále je třeba vybrat tabulku a její sloupce. John již má vytvořenu tabulku EvidenceAut_Kniha a vybírá také všechny její sloupce. "Kdo ví, kdy se jaký bude hodit. Skrýt je mohu vždy," přemýšlí John.

  Zbytek už jen proklikal. Tabulka je tedy na místě. Ale zobrazuje všechny záznamy – to rozhodně není správně. John klepne na název tabulky a rozhlíží se. Po chvilce hledání objevuje v horní části stránky záložku Query Definition. Možnosti, které nabízí jsou přesně co hledal. Klepne na Add/Modify Conditions a na nové stránce zadává jako podmínku, že sloupec ID_AUTA musí být roven proměnné :P5_ID.


  Přidání podmínky

  Po rychlém vyzkoušení je John spokojen. Pracuje přesně jak si představoval.


  Výsledek úpravy dotazu

  Již na začátku dnešního dne John upravoval různé popisky a podobné věci, rozhodl se proto hned upravit i tuto sestavu. Mimo jiné i zvolil sestupné setřídění podle koncového stavu kilometrů. A samozřejmě nesmí zapomenout ani na nastavení oprávnění zobrazení, které je však díky předchozím zkušenostem dílem okamžiku.

  Zbývá tedy přidat stránku, kde bude možné jednotlivé záznamy do knihy jízd editovat. Protože bylo rozhodnuto, že všichni uživatelé budou mít ke knize stejná práva, nebude nutné řešit rozdílné možnosti editace pro administrátory a běžné uživatele. Tlačítkem Create John startuje přidání nové stránky. Samozřejmě se bude jednat o formulář. Konkrétně John pro začátek vybral Form on a Table or View. Volba se mu zdála nejbližší tomu co chce. Hned na dalších stránkách si vybral tabulku EvidenceAut_Kniha, pojmenoval stránku, region a samozřejmě vybral její číslo (v našem případě 6).

  Následuje obligátní výběr záložek a hned po něm zajímavější část. Výběr primárního klíče. Díky inteligenci rozhranní ApExu je vybrán správný, takže je možné ihned pokračovat, stejně jako s další stránkou. U výběru sloupců John volí strategii jako o něco výše – "beru vše, může se to hodit". Tlačítka nechává zatím John beze změny, za chvíli se možná nějaké ukáže jako vhodné a co kdyby chybělo.

  Nakonec jsou vybrány stránky, kam je uživatel přesměrován po zrušení nebo uložení změn. Toto je teď těžké rozhodnout, nebo v Johnově aplikaci zaleží, jaká práva uživatel má. John se rozhodl obě akce přesměrovat úplně na první stránku se seznamem aut, později se to pokusí opravit. Zpět na stránce číslo 5 John upravuje tabulku s výpisem, kam přidává odkaz na editaci. Trocha zamyšlení a John si vzpomněl, že jej najde v boxu Tasks. Vyplnění není pro Johna problém. Přesměruje na stránku číslo 6 a jako hodnotu parametru P6_ID použije #ID#. Nakonec je ještě odkaz přemístěn úplně doprava v tabulce.

  Po malém odzkoušení si John opět všiml, že jsou zobrazeny některé řádky, respektive sloupce, které nikdo nemusí vidět. Objekt P6_ID_AUTA je tedy skryt. A samozřejmě je třeba znovu nastavit formát data pro objekt P6_DATUM. Nakonec ještě malé úpravy popisků a jiných drobností.

  Nyní by však bylo třeba upravit přesměrování po editaci knihy jízd. Po malém zamyšlení se John rozhodl udělat dvě větve v sekci Branches, které budou podle práv uživatele přesměrovávat na odpovídající stránku. Již existující větev John upravil na přesměrování na stránku č. 5 a jako autorizační schéma použil {Not}SEFOVO. Nyní jen zbývá vytvořit stejnou větev, ale po přesměrování na stránku č. 3 pro autorizační schéma SEFOVO. Podobně ještě John vyřešil tlačítko Cancel, které také přesměrovává. Během pár kliknutí je vyřešeno – to co Johna zprvu zaskočilo bylo lehce vyřešeno.

  Dlouhým zamyšleným pohledem John prohlédl vytvořené dílo a zjistil fatální nedostatek. Není možné přidávat záznamy do knihy jízd. John proto útočí na ikonu pro přidání tlačítka. Jako region je vybrána kniha jízd. Umístěno bude v regionu (Create a button in a region position). Na následující stránce je tlačítko pojmenováno a zvolen jeho popisek. Jako akce je zvoleno Redirect to URL without submitting page, tedy přesměrování na danou stránku bez odesílání údajů ke zpracování. Dále je ponechána šablona Button, neboť John ani neví, jak ostatní vypadají. Tlačítko je v regionu umístěno nahoře (Top of Region) a doprava (Right). Předposlední stránka dává Johnovi možnost přesměrování. Vybrána je stránka číslo 6, která obsahuje vlastní editační formulář.

  Jakmile je tlačítko vytvořeno, je třeba jej ještě trochu poupravit. John nastavil autorizační schéma a pokračuje o sekci níže.


  Nastavení tlačítka

  Je nutné nastavit proměnnou P6_ID_AUTA na hodnotu &P5_ID. (poznámka redakce – pozor na tečku na konci), což John provedl vyplněním Set These Items respektive With These Values. Abyste se nedivily, kde John na tyto hodnoty přišel – nejdříve zkoušel několik svých vlastních úvah, ale nic nefungovalo. Nakonec pomohla ikonka baterky, která krásně možné hodnoty zobrazila a stačilo jen trochu přemýšlet a výsledek byl na světě. A do políčka Clear Cache vyplnil hodnotu 6, tak aby se nezobrazovaly staré hodnoty v případě, že uživatel již ve formuláři něco vyplnil předtím.

  Tak a je hotovo. Nyní stačí stejný postup provést na stránce č. 3 a je vše, co chtěl John dnes udělat hotovo. Aplikace funguje a umí vše co chtěl, aby uměla (i když my víme, že k dokonalosti jí trochu chybí). Nezbývá než ji dát k nadřízeným a kolegům k testování.

  Tento seriál vzniká za podpory společnosti Oracle.

  Související články:
  Oracle Database XE – týden dvanáctý (16.08.2007)
  Oracle Database XE – týden desátý (09.07.2007)
  Oracle Database XE – týden devátý (03.07.2007)
  Oracle Database XE – týden osmý (14.06.2007)
  Oracle Database XE – týden sedmý (21.05.2007)
  Oracle Database XE – týden šestý (07.05.2007)
  Oracle Database XE – týden pátý (26.04.2007)
  Oracle Database XE – týden čtvrtý (15.04.2007)
  Oracle Database XE – týden třetí (21.03.2007)
  Oracle Database XE – týden druhý (07.03.2007)
  Oracle Database XE – týden první (28.02.2007)

  ( Celý článek! | Autor: Jiří Činčura | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1582 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1090 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (1015 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1401 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1035 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1197 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1036 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8356


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Únor  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena