Dnes: 18. února 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Konkurenční přístup
  Situace, kdy k jednomu zdroji dat (nejčastěji stejným záznamům v tabulce) přistupuje současně více uživatelů. Jedním z úkolů vyspělého SŘBD je zajistit, aby nedošlo k porušení konzistence dat (například aby uživatel z tabulky četl vždy aktuální data).

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Oracle Database XE – týden dvanáctý


  [Produkty] - Jistě jste si všimli, že John dospěl do stavu, kdy je pokročilý začátečník. Jak stále více poznává Oracle Database, zjišťuje, že webové rozhraní je skvělé, přehledné a intuitivní, ale že příkazová řádka, kterou používají někteří odborníci, neztratila své kouzlo ani v novém světle efektů rozhraní Aero systému Windows Vista. Samozřejmě ApEx rozhraní pro tvorbu aplikací je skvělé a poskytuje nepřeberné možnosti, ale není špatné ovládat i trochu – na první pohled – omezenější provedení.  Pro práci přes shell nebo příkazovou řádku slouží aplikace SQL*Plus. Spustit tuto aplikaci je možné přes zástupce s názvem Run SQL Command Line, případně vyhledáním souboru sqlplus v instalaci Oracle. Po spuštění Johna přivítá klasické spartánské prostředí .


  SQL*Plus po spuštění

  První, co John bude potřebovat je samozřejmě připojit se k serveru. Stačí zadat connect john. Po potvrzení je vyzván k zadání hesla a v případě přízně systému je připojení úspěšně ustanoveno a Johnovi je vypsána hláška Connected“. Od této chvíle je možno pracovat se serverem a zadávat všechny SQL příkazy (a nejen ty). Protože SQL jazyk si John osvojuje během práce v ApExu neustále, nemá smysl zde opakovat základní výčet, který byl už jednou uveden. Raději se zaměřme společně s naším hrdinou na základní poznání SQL*Plus.

  Základním příkazem je příkaz HELP, přesněji HELP INDEX, který Johnovi poskytl základní přehled o vlastních příkazech SQL*Plus. John už poznává, že práce v příkazové řádce je určitě velmi produktivní pro člověka, který ví jak co udělat, nicméně sám tráví moc času hledáním jak a co udělat.

  Abychom se dozvěděli něco o struktuře databáze, je vhodné si vypsat alespoň tabulky, které jsou vytvořeny. K tomuto slouží "objekt" user_tables. Stačí tedy zadat:

  SELECT table_name 
   FROM user_tables;
  

  John hned vidí, jaké tabulky vytvořil. Přes user_{typ objektu} je možné si zjistit informace o většině databázových struktur. Pokud by John chtěl prohlížet všechny (dle přidělených oprávnění), může využít služeb pseudo-tabulky all_{typ objektu}, tedy například all_tables. Než však John objevil tyto pseudo-tabulky, objevil nejprve all_objects. Pokud si, stejně jako John, necháte vypsat vše, co tabulka obsahuje, budete pravděpodobně mírně zaskočeni množstvím informací, které získáte. Skutečně. Najdete v ní totiž vše, co se v databázi vyskytuje.

  Když se už John umí dostat k tabulkám a jiným objektům, potřeboval by i nějak prohlédnout, jak vypadají. U tabulek například sloupce a jejich datové typy. Chvilka hraní s již zmíněným příkazem HELP dovedla Johna k příkazu DESCRIBE. Napsáním:

  DESCRIBE EvidenceAut_Kniha
  

  získal John strukturu tabulky, kterou vytvořil při tvorbě své aplikace v ApExu. Nyní již John přichází na chuť konzoli a snaží se proto najít nějaké další věci, které by zkusil.

  Vzpomíná si, že ve webovém rozhranní šlo spouštět kromě jednotlivých příkazů i celé skripty, které mohli obsahovat velké množství příkazů pěkně pohromadě. Jak toto ale zařídit v SQL*Plus? Chvilka zátěže v datacentru Google pomohla Johnovi tento problém vyřešit. Příkazem (můžeme-li to tak nazvat) @ je možné spustit skript. Přesněji tedy zadáním @nazev_skriptu. Soubor by měl mít příponu sql (pak ji není nutné zadávat) a hledá se v aktuálním pracovním adresáři (pokud není zadána plná cesta).

  Další věc, co se Johnovi líbila v ApExu, byla možnost prohlížet si historii zadaných příkazů. V konzolové aplikaci by asi nikdo nečekal tak komfortní přístup, ale možnost zde je (a lze tuto vlastnost využít mnohem sofistikovaněji). Jedná se o příkaz SPOOL. Jeho použitím SPOOL nazev_souboru je zapisován každý příkaz do souboru, včetně výsledku. Je pak možné si lehce prohlédnout, jaké příkazy byly zadávány a jaký byl výsledek. Pro ukončení zapisování stačí zadat SPOOL OFF.

  Zajímavou, i když trochu pokročilejší, vlastností SQL*Plus je možnost přímé editace posledních řádků. V prvních chvílích Johnovi toto připadalo jako práce v editoru vi, ale když si na logiku práce zvykl, neměl problém krásně editovat vše, co potřeboval. Jak to tedy funguje? Pokud zadáte příkaz, program si jej pamatuje a zachovává jej včetně formátování řádků. Základní příkazy, které Johnovi zatím stačily, jsou LIST, DEL, INPUT. Příkaz LIST, který je možné zkrátit na L (stejně jako většinu ostatních příkazů), vypíše aktuální obsah řádkové paměti. Například poskytne výstup:

  SQL: l
   1 begin
   2 declare x integer;
   3 begin
   4 select count(table_name) into x from user_tables;
   5 end
   6 ;
   7* end;
  

  Za předpokladu, že předchozí zadání takovéto bylo. Pokud jste se, stejně jako John, prvně, sami sebe ptali, jak je zadávání ukončeno, když jsou běžně použity středníky, vězte, že k tomuto účelu slouží znak /. Tímto lomítkem vlastně předáváte předchozí řádky serveru k provedení (a nebo právě středníkem). Je-li potřeba vypsat jen některé řádky, je možné LIST omezit. Zároveň se tím označí jiný řádek jako aktuální (označen hvězdičkou). Pokud pak zadáte DEL bez udání řádku (řádků), je aktuální řádek smazán.

  Podobně funguje příkaz INPUT. Je samozřejmé, že když např. tvoříme proceduru, můžeme udělat překlep či jen chybu v tom, co jste chtěli udělat. Příkaz INPUT umožňuje vložit další text na místo za aktuálním řádkem. Pokud tedy John provede sekvenci příkazů:

  SQL: del 6
  SQL: l
   1 begin
   2 declare x integer;
   3 begin
   4 select count(table_name) into x from user_tables;
   5 end
   6* end;
  

  smaže řádek, na kterém má středník za prvním end. Aby jej doplnil zpět, stačí provést:

  SQL: l5
   5* end
  SQL: i
   6i ;
   7i /
  
  PL/SQL procedure successfully completed.
  
  SQL: l
   1 begin
   2 declare x integer;
   3 begin
   4 select count(table_name) into x from user_tables;
   5 end
   6 ;
   7* end;
  SQL:
  

  A zadání je hned opraveno. Takto je možné velmi lehce ladit například uložené procedury, funkce, spouště apod. Existují i další příkazy pro tento řádkový editační režim, ale jejich osvojení chce trochu cviku, aby je mohl člověk rychle a efektivně využít.

  Když už se Johnovi podařilo spustit SQL*Plus a připojit se k serveru, bylo by dobré se umět také odpojit a případně aplikaci ukončit. Aplikace se ukončuje poměrně příznačným příkazem EXIT a pro odpojení slouží příkaz DISCONNECT.

  Z programu John okusil jen malý zlomek. Nabízí toho mnohem více a ve správných rukách dokáže být velkým pomocníkem.

  Poznali jsme Johna, jeho schopnosti, jeho prostředí. John nám naopak dovolil poznávat společně s ním Oracle, Oracle Database 10g Express Edition přesněji. Aplikace v ApExu přinesla Johnovi nový pohled na programování, na programování v browseru i na možnosti databázového programování. John už s námi ale poznatky sdílet nebude, dostalo se mu možnosti pracovat na vyšší pozici, ale Oracle si bude zkoušet dál. Uvidíme, třeba se s Johnem při nějaké příležitosti ještě setkáme. Na závěr vám John posílá tento vzkaz:

  Tento seriál vznikl za podpory společnosti Oracle.

  Související články:
  Oracle Database XE – týden jedenáctý (26.07.2007)
  Oracle Database XE – týden desátý (09.07.2007)
  Oracle Database XE – týden devátý (03.07.2007)
  Oracle Database XE – týden osmý (14.06.2007)
  Oracle Database XE – týden sedmý (21.05.2007)
  Oracle Database XE – týden šestý (07.05.2007)
  Oracle Database XE – týden pátý (26.04.2007)
  Oracle Database XE – týden čtvrtý (15.04.2007)
  Oracle Database XE – týden třetí (21.03.2007)
  Oracle Database XE – týden druhý (07.03.2007)
  Oracle Database XE – týden první (28.02.2007)

  ( Celý článek! | Autor: Jiří Činčura | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1582 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1090 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (1015 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1401 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1035 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1197 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1036 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8356


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Únor  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena