Dnes: 18. prosince 2017    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Databázový stroj
  (Database Engine)

  Pod pojmem Database Engine (tedy pod databázovým strojem) se obvykle rozumí jádro databázového serveru a základní obslužné programy tohoto jádra (například zajišťující vzdálené připojení uživatelů). Lze tedy říci, že databázový stroj je podmnožinou databázového serveru, přičemž pod pojmem databázový server je nutné vidět vybavení (typicky softwarové) pracující nad danou databází a zajišťující veškeré činnosti (včetně všech potřebných komunikací), které nad danou databází mají být zajišťovány.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Podrobnosti o Prague PostgreSQL Developers' Day 2008


  [Česká scéna] - Jak jsme vás již informovali, pořádáme v Praze v polovině února konferenci věnovanou databázové platformě PostgreSQL. Dnes vám přinášíme další podrobnosti o programu, včetně možnosti neformálního praktického setkání s předním odborníkem na tuto platformu, Pavlem Stěhulem.  O vlastním programu konference jsme vás již informovali, pojďme se podívat na anotace jednotlivých přednášek a na podrobnosti o jednotlivých přednášejících. Podrobnosti o místě konání najdete zde.

  What's going on (PostgreSQL 8.3)
  Peter Eistentraut je dlouholetým členem Core Teamu PostgreSQL a zároveň patří mezi commitery, kteří akceptují změny do kódu. Je autorem například implementace GUC (Global User Configuration) a mnoha vlastností SQL standardu. Peter zároveň organizuje tým překladatelů a lokalizátorů do různých světových jazyků. V poslední době se hlavně podílí společně s Nikolajem Samokhvalovem na implementaci XML.

  Uložené procedury a jazyk SQL/PSM?
  V reakci na požadavky vývojářů na rozšíření SQL o procedurální prvky ANSI SQL:99 definuje programovací jazyk SQL/PSM. Bohužel tento jazyk přišel pozdě, kdy na jedné straně Oracle měl už více než 10 let vlastní PL/SQL a na straně druhé jazyk T-SQL firmy Microsoft stačil poškodit reputaci této technologie na řadu let dopředu. Reakcí na tuto roztříštěnost bylo prosazení myšlenky aplikačního serveru a minimalizace významu databáze na pouhé datové uložiště. Od roku 2005 je SQL/PSM implementován v MySQL a od letošního roku existuje experimentální podpora v PostgreSQL. To je hlavní důvod, proč o tomto jazyce mluvit. Hlavním motivem přednášky bude shoda a rozdíly mezi SQL/PSM a PL/pgSQL a SQL/PSM a T-SQL.

  Pavel Stěhule
  Pavel Stěhule je dlouholetým propagátorem PostgreSQL v ČR. Vytvořil a udržuje www stránky zaměřené na tuto platformu http://www.pgsql.cz. Svůj podíl má i na modernizaci jazyka PL/pgSQL v posledních verzích. Aktuálně pracuje na rozšíření PL/pgSQL a na implementaci ANSI SQL standardu – jazyka SQL/PSM.

  Fulltextové vyhľadávanie v PostgreSQL 8.3
  Cieľ prednášky je oboznámiť účastníkov s funkcionalitou fulltextového vyhľadávanie, ktorá bola pred verziou PostgreSQL 8.3 súčasťou tzv. "contrib" modulov a od verzie PostgreSQL 8.3 je súčasťou jadra databáze. V prednáške bude vysvetlená koncepcia, odpovedajúce datové typy a funkcie na ich spracovanie, podpora slovníkov. Prednášku budú sprevádzať ukážky na jednoduchých príkladoch.

  Július Štroffek
  Július Štroffek ukončil v roce 2004 studium na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze a od té doby pokračuje v postgreaduálním studiu na 1.lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kde se věnuje modelování neurónových sítí a některým aplikacím heuristických algoritmů. Od září 2006 pracuje pro společnost Sun Microsystems na databázových technologiích JavaDB a PostgreSQL.

  Kontrola integrity dat v PostgreSQL
  Obsahem přednášky bude popis možných integritních kontrol dat v PostgreSQL, včetně možných důsledků a návrhů možných způsobů opravy databázových souborů.

  Robert Mach
  Robert Mach je studentem ČVUT FEL a v současné době pracuje na diplomové práci zabývající se kontrolou integrity dat databázových souborů a možností jejich opravy. Robert se úspěšně účastnil s tímto projektem Google Summer of Code 2007.

  PostgreSQL na Solarisu
  Popis integrace PostgreSQL v Solarisu, jak se liší od linuxových distribucí. Jak využít SMF pro spouštění a zastavování databázového serveru a jak optimálně nakonfigurovat PostgreSQL na Solarisu. Dále bude popsáno, jak je možné využívat vlastnosti Solarisu, jako jsou DTrace, ZFS a Zony v produkčním nasazení.

  Zdeněk Kotala
  Zdeněk Kotala má dlouholeté zkušenosti s vývojem databázových aplikací pro různé databázové platformy. S platformou PostgreSQL poprvé přišel do styku v roce 1999 (verze 6.5) a od té doby na ni nedá dopustit. V současné době pracuje pro společnost Sun Microsystems a jeho hlavni náplní je podpora PostgreSQL pro Solaris. Podílí se na integraci PostgreSQL do OS Solaris a jeho optimalizaci pro tento operační systém.

  Spracovanie SQL dotazov v PostgreSQL
  Popis jednotlivych krokov spracovania SQL dotazov – Parser, Rewriter, Planner, Executor. Doraz bude kladeny predovsetkym na fazu planovania a optimalizacie dotazov (plan vyhodnocovania dotazu, ohodnotenie planu). Popis a analyza algoritmov pre vyber optimalneho planu. // Outline of the query processing, description of steps the query goes through – Parser, Rewriter, Planner, Executor. We will concentrate on query planning and optimization (query execution plan, assesing the cost of the plan). Description and analysis of algorithms for optimal plan selection.

  Tomáš Kovařík
  Tomáš Kovařík je studentem MATFYZ fakulty UK a v současné době pracuje na diplomové práci zabývající se implementací efektivnějšího optimalizátoru pro PostgreSQL. Společně s Júliusem Štroffkem přednášeli na toto téma konferenci PGConn 2007 v Ottawě.

  Registrační systém pro domény .cz a PostgreSQL
  V prezentaci bude nastíněna architektura registračního systému FRED, na kterém běží správa domény.cz. Důraz bude kladen na vrstvu komunikace s databází, kterou je PostgreSQL. Bude popsáno, jakým způsobem a kterých vlastností této databázové platformy bylo při psaní registru využito, jakým způsobem probíhala migrace dat z platformy Informix a jaké jsou statistiky běžícího systému.

  Jaromír Talíř
  V současnosti pracuje jako vedoucí vývojového oddělení sdružení CZ.NIC. Zodpovídá tak za vývoj open source registračního systému FRED, na kterém běží správa domény.cz. Před touto etapou se podílel na vývoji kompletního informačního systému pro internetového poskytovatele – společnost Ipex.

  Workshop
  Od půl deváté se bude konat pod vedením Pavla Stěhuleho neformální workshop na téma hacking a optimalizace PostgreSQL (dle zájmu) Optimalizace se nejlépe předvádí na reálných příkladech, pokud máte dotaz, o kterém si myslíte, že lze zoptimalizovat, nezapomeňte si přinést notebook s databází, na kterém lze tento dotaz otestovat. Totéž platí i pro hacking zkoušený vlastními silami.

  Připomínáme, že registrace na konferenci začíná v 9:30 a vstup je zcela zdarma, podmínkou je pouze registrace. Budete-li mít jakékoli problémy s registračním formulářem, kontaktujte nás, prosím, na adrese p2d22008reg@dbsvet.cz. Počet míst je omezen, proto doporučujeme v případě zájmu zaregistrovat se co nejdříve.

  Partneři

         ( Celý článek! | Autor: František Skřivánek | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1515 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1047 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (984 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1352 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (997 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1157 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (995 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8047


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Prosinec  >>
  PoÚtStČtSoNe
      123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena