Dnes: 18. ledna 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Databázový stroj
  (Database Engine)

  Pod pojmem Database Engine (tedy pod databázovým strojem) se obvykle rozumí jádro databázového serveru a základní obslužné programy tohoto jádra (například zajišťující vzdálené připojení uživatelů). Lze tedy říci, že databázový stroj je podmnožinou databázového serveru, přičemž pod pojmem databázový server je nutné vidět vybavení (typicky softwarové) pracující nad danou databází a zajišťující veškeré činnosti (včetně všech potřebných komunikací), které nad danou databází mají být zajišťovány.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Databázová abeceda – lidský Faktor


  [Bezpečnost] - Bezpečnost bývá při hodnocení a srovnávání databázových platforem považována za jednu z nejdůležitějších oblastí. Existuje mnoho různých pohledů, jak tuto bezesporu velmi komplikovanou oblast hodnotit. Na co ovšem z pohledu bezpečnosti poměrně často zapomínáme je lidský faktor.  Databázové platformy obvykle podporují celou řadu bezpečnostních opatření – od řízení přístupu k datům až po propracované šifrovací metody. V dnešních verzích bez jakýchkoli problémů můžeme provádět autentizaci nejen pomocí klasického zadávání jména a hesla, ale také pomocí externích prostředků včetně adresářových služeb či služeb operačního systému. Máme k dispozici uživatelská oprávnění a role včetně možnosti dědění a odvozování. Autorizační pravidla můžeme podrobně určit i na úrovni jedné konkrétní buňky v databázi, v případě potřeby můžeme provádět detailní audit chování jednotlivých uživatelů. Žádnou neznámou není zabezpečený přenos dat v rámci sítí libovolné topologie. Ale to je jen vrchol ledovce…

  Technologie? Základ! Jen základ!
  Na jednotlivé technologické možnosti je nezbytné pohlížet pouze jako na základ našich bezpečnostních politik, jako na prostředek pro výstavbu dokonale či alespoň kvalitně zabezpečeného databázového prostředí. Podobně jako v dalších oblastech lidského snažení ale samotné prostředky nestačí ani tentokrát.

  Většina firem velmi dobře slyší na slova dodavatele o tom, že jejich systém odpovídá tomu a tomu bezpečnostnímu standardu, podporuje ty a ty metody šifrování apod. Obvykle je již ale nijak nezajímají kroky, které by měly podniknout, aby tvrzení dodavatelů platila. Tedy aby vůbec mohla platit. O jaká pravidla jde?

  Problém první – hesla
  Všichni to víme, všichni o tom mluvíme, ale obvykle to nedodržujeme. I tak by se dal popsat přístup ke správě hesel v mnoha současných firmách i u domácích uživatelů. Hesla napsaná na monitorech, hesla shodná s lehce odvoditelnými údaji a v neposlední řadě nezměněná přednastavená hesla v databázových platformách (pravda, zejména ve starších verzích starých pár let). Co na tom, že všichni dodavatelé databázových platforem upozorňují na nutnost změnit přednastavená hesla okamžitě po instalaci? Schválně si to sem tam na některých dostupných serverech zkuste a možná budete překvapeni množstvím průniků. Ale pozor na právní aspekty takových pokusů, nemusí být vždy v souladu se zákonem.

  Správa hesel a obecně celý management uživatelských i systémových identit by měl být – podobně jako všechny další aspekty patřící do oblasti bezpečnosti – řešen přesně stanovenými a kontrolovanými pravidly. Ať již našimi osobními či firemními v nadnárodní korporaci.

  Problém druhý – zabezpečení databází
  Databáze, zejména v architektuře klient – server (a tam patří i současné třívrstvé architektury) by neměly být nikdy přímo přístupné uživatelům ani "nechtěným" návštěvníkům. Ani vnitřním, ani vnějším. Databázové soubory by tedy měly být před okolními zraky ukryty a okolní v tomto případě znamená cokoli mimo počítače či počítačů zabezpečujících provoz odpovídajícího databázového serveru. Jde o to, že při fyzickém přístupu k databázi ji lze snadněji zcizit a minimálně nějaká data a informace z této databáze získat.

  Opět si dejme ruku na srdce, kolik z nás ví, že běžně nejsou data v databázových souborech šifrována? Bez ohledu na to, zda jde o tu či onu platformu. Navíc u některých platforem je možné zpřístupnit zcizenou databázi své lokální instalaci databázového serveru a pomocí standardních administrátorských účtů platných pro tuto lokální instalaci získat přístup ke všemu, co je v databázi obsaženo. Jinými slovy, v některých platformách není správa identit a autorizace svázána s databází, ale s konkrétní instalací databázového serveru.

  Nedodržování pravidla o "ukrytí" databáze bývá porušováno obvykle autory aplikací dříve zaměřených na souborové databáze (DBF apod.) Tam byl fyzický přístup k databázi nezbytný, ovšem ve vyspělejších architekturách je tomu přesně naopak. Je nezbytné se vzdát představy, že k souborům databáze je přístup klienta nezbytný – v žádném případě není.

  Problém třetí – zabezpečení serveru
  Podobně jako v předchozí části, tak i v tomto případě platí, že před neautorizovaným přístupem či útokem by měl být chráněn také samotný databázový server. Nejen ve smyslu programového vybavení, ale také odpovídajícího hardware a související komunikační infrastruktury.

  Můžeme mít sebedokonalejší programové vybavení a server odpovídající nejvyšším možným bezpečnostním standardům, pokud ale umožníme běžný (nijak nesledovaný) přístup či umístíme server (servery) na veřejně dostupné místo, riziko případného bezpečnostního incidentu značně vzrůstá.

  Problém čtvrtý – prověřování pravidel
  Přesně stanovená bezpečnostní a organizační pravidla by měla být nedílnou součástí každé bezpečnostní politiky. Jednotlivá pravidla by měla být postupně nejen aktualizována, ale mělo by být kontrolováno také jejich dodržování. Ať již pravidelnými či náhodnými kontrolami místy hraničícími s provokacemi. Jen tak lze předem předejít slabým místům.

  Důležitost prověřování uvnitř týmu je vysoká také z toho důvodu, že většina všech bezpečnostních incidentů pochází směrem zevnitř, od zaměstnanců. Je to zcela pochopitelné, ti mají obvykle větší možnosti průniku k datům – na rozdíl od zájemců o cizí data působících mimo danou organizaci. Nikdy navíc nemůžeme vyloučit možnost, že na místo databázového administrátora přijmeme specialistu od konkurence lačné právě po našich datech.

  A to je vše?
  Uvedené problémy zdaleka nejsou jedinými, se kterými se lze z pohledu lidského faktoru v oblasti databázové bezpečnosti setkat. Výše uvedený výčet měl naznačit základní chyby, které je navíc obvykle možné poměrně snadno a rychle napravit. Pokud o nich víme – a to již v oblasti vývoje databázový aplikací. Nezapomínejme také, že v oblasti bezpečnosti vše souvisí se vším. Mimochodem, všimli jste si, že popsaná pravidla se dají aplikovat i na jiné systémy než jsou databázové aplikace?

  Související články:
  Databázová abeceda – cože? Index? (09.10.2008)
  Databázová abeceda – H jako Historie (18.09.2008)
  Databázová abeceda – G jako Grid (21.08.2008)
  Databázová abeceda – Elektronická správa dokumentů (04.06.2008)
  Databázová abeceda – Data a informace (14.05.2008)
  Databázová abeceda – Case nástroje (23.04.2008)
  Databázová abeceda – Bezpečnost databází (07.04.2008)
  Databázová abeceda – Analytické zpracování (20.03.2008)

  ( Celý článek! | Autor: František Skřivánek | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1548 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1068 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (999 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1378 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1016 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1178 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1019 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8206


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena