Dnes: 18. ledna 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Konkurenční přístup
  Situace, kdy k jednomu zdroji dat (nejčastěji stejným záznamům v tabulce) přistupuje současně více uživatelů. Jedním z úkolů vyspělého SŘBD je zajistit, aby nedošlo k porušení konzistence dat (například aby uživatel z tabulky četl vždy aktuální data).

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Vyhrajeme – sílu na to máme!


  [Rozhovory] - Nová verze nosné databázové platformy společnosti Microsoft je již ve fázi výroby a světlo světa spatří ještě letos. My jsme se proto zeptali na pár věcí souvisejících s touto platformou Michala Hrocha ze společnosti Microsoft.  Kde vidíš největší přínos MS SQL Serveru 2008 ve srovnání s hlavní konkurencí (Oracle, IBM)?
  Pokud bych se na to díval z hodně velkého nadhledu, řekl bych, že z technologického pohledu již velké rozdíly mezi těmi nejznámějšími databázemi nejsou a liší se spíše obchodní aspekt věci. Zde se domnívám, že již dlouhodobě je silnou stránkou TCO, tedy celkové pořizovací náklady. Pod tímto "buzzwordem" pak můžeme nalézt konkrétní výhody, jako je licencování na procesor (ne jádro), dostupnost nástrojů pro Business Intelligence, správu, vysokou dostupnost již v ceně licence, licencování pasívních cluster nódů, přívětivější politika podpory a maintenance, ceny školení a podobně.

  Pokud bych se ale díval konkrétně na produkt SQL Server 2008 a porovnával ho s aktuálními verzemi konkurence, pak bych vyzdvihl inovované nástroje pro Business Intelligence, především pak Reporting Services, přinášející jednak mnohem přívětivější uživatelské prostředí, ale i množství rozšíření vizualizačních funkcí. Za zmínění stojí také Resource Governor, nástroj pro plánování a řízení využití systémových prostředků serveru, ale také obecně bezpečnost. Důkazem markantně vylepšeného zabezpečení serveru je to, že od uvedení SQL Server 2005 nebyla vydána jediná kritická aktualizace. Silnou stránkou SQL Serveru byly také nástroje pro správu, kde dochází k dalšímu posunu díky technologii Declarative Management Framework.

  Mohl bys našim čtenářům uvést nejnepříjemnější vlastnost MS SQL Serveru jakékoli verze, se kterou ses setkal?
  Já sám nejsem vývojář ani databázový administrátor, takže se s nějakou vlastností databázového serveru setkám opravdu výjimečně, nicméně ze zpětné vazby našich zákazníků a partnerů mohu soudit, že jedna z nejnepříjemnějších vlastností byly zámky dat, případně přetížení serveru z důvodu neodborné práce se serverem, například vygenerování nesmyslného reportu. Zámky dat vyřešila již verze 2005, předejít přetížení serveru nyní pomáhá právě zmíněný nástroj Resource Governor.

  Jak vidíš budoucnost MS SQL Serveru na mobilních zařízeních?
  Je to rozhodně jedna z možností v oblasti využití databázových technologií. Strategie Microsoftu je efektivní využití dat (a potažmo informací) z provozních systémů a zpřístupněných prostřednictvím jakéhokoliv zařízení. I proto má ve svém portfoliu SQL Server Compact Edition, jež je určen právě pro tyto účely. Navíc ve verzi 2008 dochází k významným vylepšením v oblasti synchronizace a replikace dat.

  Mohl bys naznačit směr dalšího vývoje MS SQL Serveru pro další verze?
  Tato role mi bohužel nepřísluší, proto nemohu být příliš konkrétní. Obecně tedy bude další vývoj směřovat k větší univerzálnosti využití databázového serveru, ať už to budou dnes klasické scénáře (OLTP, DWH,…), zpracování dat na mobilních zařízeních nebo v rámci tzv. Cloud computingu. Velká část vývoje bude také věnována stále užší integraci s dalším portfoliem řešení a produktů společnosti Microsoft. Příkladem tak může být technologie pro Master Data Management, která se nedotkne jen příští verze SQL Serveru, ale rovněž významně zasáhne vývoj portfolia produktů v rámci Office System.

  Necítí MS jako problém MS SQL Serveru provázanost pouze s MS provozními platformami?
  Není mi znám žádný rozumný argument, proč by firma neměla stavět svůj databázový server na platformě Windows Server. Naopak vidím velkou hodnotu pro zákazníky v tom, že mají možnost koupit si kompletní řešení od jednoho dodavatele. Pokud se zákazník rozhodne pro koupi nějakého řešení využívajícího databáze a zvolí Microsoft, má jistotu, že počínaje operačním systémem, přes nástroje pro zabezpečení, správu, pro integraci aplikací, kancelářské aplikace typu Office Excel atd. je vše od počátku vyvíjeno s požadavkem na silnou vzájemnou provázanost.

  Tedy odpověď zní ne. Navíc, pokud by to Microsoft cítil jako problém, domnívám se, že by již nastolil kroky k jeho vyřešení.

  Občasně spory se vedou o využívání GUID jako primárního klíče – vhodné či nevhodné. Jak to vidíš Ty a proč?
  Pro tuto odpověď jsem si vypůjčil kapacitu Microsoft Consulting Services, jelikož takto hluboko mé produkt manažerství nesahá. GUID má jako primární klíč v jistých případech své opodstatnění, a je v nich dokonce někdy nezastupitelný. V jiných případech je jeho použití zbytečný “overhead” vykoupený nutností lépe optimalizovat. Použití by každopádně mělo být vždy pečlivě zváženo a kvalitně otestováno.

  Více informací o tomto tématu lze nalézt na odkazech:
  http://www.codeproject.com/KB/database/PrimaryKeyINTvsGUID.aspx
  http://www.sqlmag.com/Article/ArticleID/46821/sql_server_46821.html

  Mohl bys odhadnout, jaký bude mít v ČR MS SQL Server podíl z celkového trhu s db platformami na konci tohoto desetiletí?
  Je to, jako když se zeptají před fotbalovým zápasem trenéra, jak tipuje, že dopadne dnešní zápas. Moje odpověď bude stejně "Brücknerovská": zásadně netipuji, ale věřím, že vyhrajeme. Sílu na to máme.

  Děkuji za rozhovor.

  Michal Hroch
  Michal Hroch je produktový manažer serverové divize společnosti Microsoft v České republice.  ( Celý článek! | Autor: Marek Kocan | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1548 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1068 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (999 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1378 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1016 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1178 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1019 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8206


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena