Dnes: 18. ledna 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Konkurenční přístup
  Situace, kdy k jednomu zdroji dat (nejčastěji stejným záznamům v tabulce) přistupuje současně více uživatelů. Jedním z úkolů vyspělého SŘBD je zajistit, aby nedošlo k porušení konzistence dat (například aby uživatel z tabulky četl vždy aktuální data).

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Pavel Stěhule – chybí mi jednoduchost


  [Rozhovory] - Dnes vám přinášíme rozhovor s předním členem komunity okolo databázové platformy PostgreSQL, Pavlem Stěhulem.  Pavle, jak byste sám sebe charakterizoval z pohledu databázových technologií? Administrátor, vývojář, uživatel ...
  Vzděláním jsem analytik, který se živí programováním. Shodou okolností programováním PostgreSQL. Poslední aplikaci jsem napsal asi před dvěma roky. Poslední dobou programuji podpůrné knihovny nad PostgreSQL nebo přímo kód pro PostgreSQL.

  Jakou pozici vidíte u open source platforem ve školství z pohledu výuky databázových technologií? Je dle Vás situace optimální?
  Nemám takový přehled, abych mohl objektivně hodnotit situaci. U nás na FSV Open Source používáme rádi (snažíme se nevychovávat klikače, jít trochu do hloubky), a myslím si, že to docela funguje. Teď, když je v kurzu geoinformatika, se hodně používá PostGIS (díky němu se do povědomí dostává i PostgreSQL). PostgreSQL má dost blízko standardu, a je mnohem lehčí než Oracle, a myslím si, že pro výuku vhodnější. O výuce na středních a základních školách si nedělám iluze – učí se tam klikání na ikony. Sám si nejsem jistý, jestli je nutné a dobré informatiku učit na základních školách. Řekl bych, že je to ztráta času, který se dá využít lépe.

  Jste známý příznivec PostgreSQL. Co Vás na této platformě udivuje pozitivně a co negativně?
  Stále mne příjemně překvapuje, jak se tento projekt posouvá dopředu (a to při důrazu na kvalitu). Nepříjemných překvapení je mnohem méně – už jsem v projektu docela dlouho a dokážu odhadnout, s čím narazím – ale jsou. Sem tam je docela těžké přesvědčit komunitu o výhodnosti té či oné funkce nebo syntaxe. Pak to chce v klidu rozdýchat a nebrat to osobně. Občas se musí počkat na správný čas. Například s prvotním patchem na podporu SQL/XML jsem docela tvrdě narazil (v core jsou američani, kteří XML nějak nepochopili). Zhruba po roce a půl byla implementace SQL/XML jedním z trháků 8.3.

  Ke konci vývoje 8.2 a hlavně během vývoje 8.3 se ukázalo, že je potřeba změnit vývojový proces. Přijímání patchů se stalo hodně závislé na libovůli commiterů – byla to docela vážná krize. To se nelíbilo hodně lidem, takže se přešlo na pravidelný systém commitfestů, který se zatím osvědčuje. Osobně bych byl asi měně konzervativní a přidával více funkcí, dobře ale chápu, že pro uživatele PostgreSQL je primární kvalita. Forky PostgreSQL se nějak neujaly – a vím, že například o SQL/PSM, které jsem napsal, je minimální zájem (stejně tak o SQL/MM). Nemá cenu investovat do něčeho, co pak nebude používáno.

  Když byste se měl rozhodnout mezi Firebirdem a MySQL, když by nebyl k dispozici PostgreSQL, co by u Vás v nějaké obecné rovině zvítězilo? A proč?
  Kdyby nebyl PostgreSQL, tak bych asi patřil k lidem, kteří by si PostgreSQL napsali. Firebird je příliš lehký a MySQL zase občas příliš originální. Ani jedna z těchto platforem se nenechává svazovat standardem (respektive standardu, který splňují, bude pomalu dvacet let). To ale neznamená, že bych Firebird nebo MySQL nikdy nepoužil. Jsou typické aplikace, které jsou přesně pro Firebird nebo MySQL. Myslím si, že si Firebird, MySQL a PostgreSQL nekonkurují. Každá tato platforma má jinou cílovou skupinu.

  Za rok tomu bude 40 let od vzniku relačního datového modelu - kde vidíte dnes jeho největší slabiny?
  Relační databázový model je geniální (jednoduchý, efektivní a široce použitelný). Není všespasitelný (to je asi ta největší nevýhoda). Občas se setkávám s názory (vírou) typu: "pořídíme si Oracle, SAP, DB2 ... a budeme šťastnií až do smrti". Je to jenom nástroj, který se musí používat určitým způsobem, který je třeba znát a respektovat. Případně používat v kombinaci s jinými nástroji (podpora OLAPu, reportů ...). Zatím nebylo vymyšleno nic lepšího. Při větších objemech je ale nutné relační databáze používat v kombinaci s jinými typy databází (OLAP databáze, proudové databáze).

  Jakou budoucnost vidíte v objektových technologiích z pohledu databází?
  Na PC nemají objektové databáze žádnou budoucnost. Některé funkce OO databází relační databáze přebraly (standard SQL obsahuje podporu objektů), jiné jsou simulovány pomocí objektově-relačního mapování. Tam, kde je potřeba zpracovat větší objemy dat, jsou OO databáze vůči relačním neefektivní. Nemám rád ani ORM. Od určitého objemu dat a složitosti aplikace vede ke komplikovanějšímu kódu, než kdyby se nepoužil. Nevýhody a náročnost ORM se ale ukáže až po letech provozování aplikace, kdy už se nedá nic změnit.

  Něco jiného jsou mobilní zařízení. Tam by se mohly OO databáze docela dobře uplatnit a myslím si, že se používají.

  Myslíte si, že by se na trhu mohla objevit nová databázová platforma schopná konkurovat největším hráčům?
  Na stávajícím typu hardware a software si myslím, že to není pravděpodobné. Karty jsou rozdány a nečekám žádné velké změny. Velcí hráči sledují trh a nenechají si jej vzít – viz. akvizice společností Oracle a IBM. Open Source databáze mají za sebou více než desetiletý vývoj – stabilní komunitu vývojářů, stabilní komunitu uživatelů, tudíž se také nedá čekat další nový projekt. Většina forků PostgreSQL zanikla, totéž se stalo s forky Firebirdu (tam se ale integrují do core). Jsem pesimista i ohledně drizzle (fork MySQL).

  Co Vám na současných databázových technologiích chybí?
  Jednoduchost. Většina těchto technologií má za sebou třicet let a mám pocit, že teď je čas začít z gruntu znova (a to nejen v databázích).

  Určitě je jednodušší programovat dnes než třeba před deseti lety. Na druhou stranu, díky nutnosti zachovávat zpětnou kompatibilitu, tu existují desítky API, desítky vzájemně zastupitelných funkcí. Prostě čím dál větší chaos. Přesně podle pravidel entropie.

  Jde vývoj PostgreSQL dle Vašich představ nebo byste něco urychlil?
  Trpělivost není moje silná stránka, takže určitě bych rád viděl rychlejší vývoj. V Open Source ale vize mají nulovou váhu. Zásadní jsou patche. A ty musí někdo napsat. Takže mohu mluvit jen sám za sebe. Rád bych viděl pokrok ohledně implementace SQL/PSM, což teď znamená kompletně přepsat runtime plpgsql. To je tak práce na tři měsíce – možná v zimě nebo na jaře se k tomu dostanu (nemám ještě jasno, zda použít vlastní runtime nebo přebrat jiný runtime – třeba parrot).

  Děkuji za rozhovor.

  Pavel Stěhule
  S PostgreSQL pracuje od roku 99, kdy PostgreSQL byla jedinou Open Source databázovou platformou, ve které se daly psát uložené procedury a kde šly spustit ukázkové SQL příkazy. Během posledních šesti let publikoval tři desítky článků na rootu, většinou tematicky zaměřené na PostgreSQL. Vytvořil a udržoval http://postgresql.ok.cz a nyní http://www.pgsql.cz. PL/pgSQL rozšířil o několik užitečných příkazů, jako je například CONTINUE nebo EXECUTE INTO. Je autorem doplňku orafce, který PostgreSQL rozšiřuje o řadu funkcí z Oracle Database včetně několika standardních knihoven DBMS_OUTPUT, DBMS_PIPE, DBMS_ALERT a části knihovny PLVision (PLVdate, PLVstr, PLVsubst). Aktuálně studuje postgraduální studium na ČVUT v Praze a příležitostně školí a konzultuje PostgreSQL (komerční podpora PostgreSQL, audit databází, optimalizace databázových systémů). Ve volném čase se věnuje dálkové a vodní turistice.  ( Celý článek! | Autor: Marek Kocan | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1548 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1068 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (999 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1378 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1016 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1178 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1019 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8206


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena