Dnes: 18. ledna 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Konkurenční přístup
  Situace, kdy k jednomu zdroji dat (nejčastěji stejným záznamům v tabulce) přistupuje současně více uživatelů. Jedním z úkolů vyspělého SŘBD je zajistit, aby nedošlo k porušení konzistence dat (například aby uživatel z tabulky četl vždy aktuální data).

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Michal Tomek - věru, že mi nic nechybí


  [Rozhovory] - Dnes vám přinášíme rozhovor s Michalem Tomkem ze společnosti InterSystems, a to nejen o databázové platformě Caché.  Za rok tomu bude 40 let od vzniku relačního datového modelu – kde vidíš dnes jeho největší slabiny?
  Relační datový model je ucelený, krásný v matematickém smyslu, však je také podložen relační algebrou. Sám o sobě slabiny nemá. Jsou však některé databázové úlohy, pro jejichž splnění RDM vhodný není. Některé z těch úloh lze vyřešit nějakou nadstavbou nad RDM, nebo hrubou silou. Použijeme-li otřepaný obraz – nepříjemný fakt, že před vjezdem do garáže je nutné automobil rozmontovat a po jednotlivých dílech uložit, může být zmírněn tím, že se to děje automaticky a docela rychle. Pokud však nejsi s RDM úplně svázán, mají mnohé z takových úloh mimo-relační řešení tak rychlé a elegantní, že ti ani nepřijde na mysl, že by to vůbec mohl být problém.

  Pokud ale přeci chceme mluvit o slabinách RDM, řekl bych, že jsou mu jaksi vnější a spočívají především v tom, že jsou do RDM vkládány větší naděje, než dokáže splnit. Výmluvným příkladem je SQL, dotazovací jazyk svojí strukturou s RDM spjatý. Měl splnit požadavek, aby každá poučená uživatelka mohla klást počítači dotazy v jazyce podobném zjednodušené angličtině. To ovšem s RDM není možné.

  A jeho největší výhody?
  Výhody RDM vyplývají z již zmíněné krystalické čistoty a krásy. Je také výborným kompromisem mezi srozumitelností, nebo snad lépe řečeno uchopitelností lidským rozumem, a algoritmizovatelností, tedy možností implementace. A ze zcela praktického hlediska je ohromnou výhodou RDM jeho všeobecné rozšíření, kdo rozumí RDM, porozumí skrze něj většině velkých dat.

  Ruku na srdce, jsou objektově-orientované databáze tím správným řešením uvedených nedostatků?
  Objektově-orientované databáze řeší nesrovnatelně přímočařeji některé z typických úloh, jež současná praxe od systémů pro řízení bází dat požaduje. Kdybych ale byl, zcela teoreticky, postaven před rozhodnutí, zda nyní na velký databázový projekt zvolit databázi, která nerozumí RDM, ale je objektově orientovaná, nebo zvolit relační databázi – tedy takovou, která plnohodnotně a obecně objekty podporovat nemůže, zvolil bych tu relační. Naštěstí je to jen hypotetické dilema, k dispozici je databázová platforma, která díky vícerozměrnému transakčnímu stroji umí tatáž data modelovat, přijímat, zpracovávat a navracet jak objektově, tak i relačně.

  Myslíš si, že by se na trhu mohla objevit nová databázová platforma schopná konkurovat největším hráčům?
  Mohla. Ale netvrdím, Marku, že se objeví. Pokud se tak stane, myslím si, že to bude mít souvislost s nějakým výrazným externím podnětem, s nějakou - nyní ještě neznámou – příležitostí, již tvůrci toho nového rozpoznají a využijí. Třeba bude navrženo nějaké fyzikálně odlišné úložiště dat, alternativa k pevným diskům. A pokud bude samo o sobě asociativní, pak by v něm RDM nebyl přirozený. Nebo, pokud chceš příklad bez hardwarové revoluce, vznikne a prosadí se úplně jiné paradigma komunikace člověka s počítačovými systémy – mohlo by mít ve vínku lambda kalkulus a transparentní intenzionální logiku – a bude ve velké míře požadovat od databázových systémů právě takové služby, se kterými má RDM principiální potíže.

  Co Ti na současných databázových technologiích chybí?
  Věru, že mi nic nechybí. Na některých současných. Což není pokyn mým kolegům ke složení rukou do klína.

  Jde vývoj Caché dle vašich představ nebo bys něco urychlil?
  Vždy, když přicházíme s novými vlastnostmi či moduly systému Caché nebo se něco většího chystá do Ensemble – příklad třeba nyní DeepSee - tedy naše business inteligence, nebo v nedávné minulosti ZEN – velmi by se mi líbilo, kdyby to bylo rychleji hotovo a uvolněno. Jenže máme velkou odpovědnost a nemůžeme se chovat jako poděsové.

  Vadilo Ti někdy, že jsi se profesně rozhodl právě pro Caché? Nezatoužil si po nějaké vlastnosti, kterou nabízí konkurence?
  Ne.

  Jak se daří Caché z pohledu České republiky a z pohledu srovnání s nejbližším středo-evropským okolím?
  Děkuji za optání. Téměř vše, co se z obchodního a praktického s Caché a Ensemble děje, souvisí s tím, co dělají naši partneři, jak se jim daří. Oni produkují užitečné systémy a služby založené na našich technologiích. Naši partneři rostou, jak jednotlivě, tak roste i jejich počet. Za poslední rok jsme podepsali rámcové smlouvy se sedmi společnostmi – ve velikostech od tří do tří set zaměstnanců. Projekt s jednou z nich trval od prvního školení po první prodej a instalaci hotového informačního systému pět měsíců. Naši evropští kolegové jsou na tom srovnatelně, v několika ukazatelích je česká pobočka nejlepší.

  A jak se daří Caché na Slovensku?
  Vše, co bylo řečeno o Čechách, platí principiálně i na Slovensku, zde není podstatný rozdíl.

  Můžeš prozradit, kolik je nárůst počtu prodaných licencí v České republice?
  Trvale rosteme tempem mezi 15 a 25 % – v meziročním nárůstu obratu, jde o přirozený organický růst, žádné účetní machinace či nákupy jiných firem. Podíl supportu se doposavad trvale zvyšoval, domnívám se, že současný podíl již bude stabilní.

  Ještě vloni jsme měli na starosti například také Maďarsko; díky dobré dlouhodobé péči se podařilo dosáhnout takového opakovaného a zajištěného obratu, že jsme tam mohli založit samostatnou pobočku.

  Děkuji za rozhovor.
  Velmi děkuji za otázky a příjemný rozhovor.

  Michal Tomek
  Michal Tomek, obchodní ředitel, pracuje pro společnost InterSystems od založení pobočky v České republice v roce 1999. Dlouhodobě se zabývá vícerozměrnými databázemi a znalostními systémy. Před zahájením spolupráce se společností InterSystems úspěšně vedl v mezinárodní společnosti SMS tým vývojářů zabývající se nemocničními informačními systémy. Vystudoval kybernetiku na ČVUT, je ženatý, má dvě dcery a k jeho zájmům vedle literatury patří například potápění či badminton.  ( Celý článek! | Autor: Marek Kocan | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1548 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1068 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (999 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1378 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1016 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1178 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1019 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8206


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena