Dnes: 18. ledna 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Konkurenční přístup
  Situace, kdy k jednomu zdroji dat (nejčastěji stejným záznamům v tabulce) přistupuje současně více uživatelů. Jedním z úkolů vyspělého SŘBD je zajistit, aby nedošlo k porušení konzistence dat (například aby uživatel z tabulky četl vždy aktuální data).

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Zdeněk Kotala – chybí mi držáček na kafe


  [Rozhovory] - Dnes vám přinášíme rozhovor s Databázovou osobností roku 2008, Zdeňkem Kotalou.  Zdeňku, jak bys sám sebe charakterizoval z pohledu databázových technologií? Administrátor? Vývojář? Uživatel? …
  V současné době pracuji jako vývojář PostgreSQL. Ale za svou karieru jsem databáze administroval i sem psal databázové aplikace i navrhoval datové modely. Takže od všeho trochu.

  Jsi známý příznivec PostgreSQL. Co Tě na této platformě udivuje pozitivně a co negativně?
  S PostgreSQL jsem se poprvé setkal v roce 1999, ve verzi 6.5. V té době jsem měl již letmé zkušenosti s FoxPro (a Clipper) a MySQL. V porovnání s těmito platformami byl PostgreSQL nesrovnatelně lepší a celkově mne padnul do ruky. Už tehdy měl triggery, referenční integritu a další vlastnosti. Od té doby se s PostgreSQL vyvinula opravdu dospělá databáze, která v řadě parametrů dohání drahé komerční řešení, a to včetně snadné administrace.

  Vysloveně negativního na PostgreSQL nevidím nic. Jsou věci, které bych si představoval jinak, ale to je klasický střet názorů, kde zvítězí ten s lepšími argumenty. Někdy pak zjistím, že jsem vymyslel stejně hloupost. Dále to jsou některé vlastnosti, které PostgreSQL chybí, ale pracuje se na nich, takže je to jen otázka času, kdy se objeví.

  Když by ses měl rozhodnout mezi Firebirdem a MySQL, když by nebyl k dispozici PostgreSQL, co by u Tebe v nějaké obecné rovině zvítězilo? A proč?

  Já jsem tři roky vyvíjel aplikace nad platformou Interbase/Firebird. Takže je jasné, jaké mám preference. Firebird je moc pěkná malá kompaktní databáze, kterou mám rád a fandím ji.

  MySQL mne zošklivili hlavě programátoři, kteří mne přesvědčovali, jak bez transakcí zvládnou naprosto všechno. Akorát pak každou chvíli dohledávali data a řešili integritu dat. Od té doby jsem na MySQL zahořkl, ačkoliv dnes již v ní existují transakce, procedury a podobně. Dlouho očekávaná verze 5.1 přináší pak spoustu nových vlastností.

  Za rok tomu bude 40 let od vzniku relačního datového modelu – kde vidíš dnes jeho největší slabiny?
  Největší slabinou relačního modelu jsou programátoři a architekti, kteří ho používají pro věci, na které není stavěn.

  A jeho největší výhody?
  Jeho výhodou je to, že velmi dobře pokrývá potřeby řady úloh a je relativně jednoduchý.

  Myslíš si, že by se na trhu mohla objevit nová databázová platforma schopná konkurovat největším hráčům na trhu?
  Co se týče relačních databází, tak tam je dost těsno a dnes už je to ve stavu, jako automobilový průmysl, který řeší kolik držáčků na kafe bude automobil obsahovat. Dnes je hlavní byznys posunut na komplexní řešení a databáze je samozřejmá součást, kterou nikdo nevnímá, stejně tak jako operační systém.

  Spíše je otázka, jak dopadnou nové směry. Zda je databázoví dinosauři neušlapou. Pak je tu samozřejmě prostor pro speciální databáze, které se budou specializovat na určitou oblast.

  Co Ti na současných databázových technologiích chybí?
  Další držáček na kafe? :-)

  Jde vývoj PostgreSQL dle Tvých představ nebo bys něco urychlil?
  Jak už jsem uvedl, PostgreSQL chybí některé vlastnosti. Například není integrovaný žádný replikační mechanismu. Existuje řada řešení, ale pro uživatele to není jednoduché nakonfigurovat. Komunita si uvědomuje, co je třeba udělat, ale vše je otázka počtu lidí, kteří na tom mohou pracovat. A hlavně některým částem rozumí skutečně jen pár jedinců. Je pak těžké sehnat i někoho na revizi kódu. V současné době se blíží konec vývojového cyklu 8.4 a řada nových vlastností čeká na revizi a zpětnou vazbu.

  Už nyní je ale jasné, že část vlastností se tam nedostane, protože se nepodaří je zpracovat a zaintegrovat v čas. Naštěstí se situace zlepšuje a doufejme, že během roku se podaří odstranit i tento nedostatek.

  Vadilo Ti někdy, že jsi se profesně rozhodl právě pro PostgreSQL?
  Ne. PostgreSQL je velmi kvalitní platforma a dneska cena konzultanta v Americe na PostgreSQL je údajně větší než konzultanta Oraclu.

  Myslíš si, že je PostgreSQL vhodnou platformou pro enterprise segment, pro hlavní aplikace například v bankovním či telco sektoru?
  V bankovnictví i v telco se PostgreSQL používá. Samozřejmě je třeba si uvědomit, že taková banka má řadu systémů, takže je otázka na co to používají a jaká je zátěž. Máme zákazníka, který má 5TB tabulku. Nedávno jsem mluvil s Olegem Bartunovem a jejich databáze vesmírných dat je něco kolem 10 TB. Jsou samozřejmě nasazení, kde PostgreSQL nestačí, ale podle průzkumu 80 % aplikací používá jen 30 % vlastností enterprise databází. Takže na většinu věcí bych se PostgreSQL nebál nasadit.

  Jak jsi spokojen u Sunu?
  Sun Microsystems je jedna z mála firem, kde se člověk dostane k opravdu zajímavým technologiím. Navíc je to firma, která si vá́ží technických lidí a dokáže ocenit jejich kvalit. Samozřejmě je i pár věcí, které se mne nelíbí, ale to je v každé firmě.

  A do vlastních řad – co ti chybí na Databázovém světě coby médiu?
  Co se týka obsahu, tak je myslím, že je tam hodně dobrých článků. Co bych asi uvítal je nějaké lepší členění, není občas jasné pro jakou kategorii čtenářů je to určeno. Možná to souvisí i s designem stránek a celým portálem. Osobně mně děsně rozčilují diskuze pod článkem.

  Děkuji za rozhovor.

  Zdeněk Kotala
  Zdeněk Kotala má dlouholeté zkušenosti s vývojem databázových aplikací pro různé databázové platformy. S platformou PostgreSQL poprvé přišel do styku v roce 1999 (verze 6.5) a od té doby na ni nedá dopustit. V současné době pracuje pro společnost Sun Microsystems a jeho hlavni náplní je podpora PostgreSQL pro Solaris. Podílí se na integraci PostgreSQL do OS Solaris a jeho optimalizaci pro tento operační systém. Je čerstvým nositelem titulu Databázová osobnost roku 2008.  ( Celý článek! | Autor: Marek Kocan | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1548 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1068 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (999 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1378 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1016 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1178 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1019 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8206


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena