Dnes: 18. ledna 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  SQL
  (Structured Query Language)

  Jedná se o neprocedurální jazyk, používaný v databázových technologiích. Počátky tohoto jazyka spadají do druhé poloviny minulého století.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Jaký byl P2D2 2009?


  [Česká scéna] - Jak jsme vás již informovali, pořádali jsme minulý týden databázovou konferenci Prague PostgreSQL Developers' Day 2009. Dnes vám přinášíme informace o jejím průběhu.  Po krátkém úvodním slově a přívítání jak posluchačů tak přednášejících, se slova ujal Magnus Hagander, President of PostgreSQL Europe se svou přednáškou Key note (PostgreSQL 8.4). Jednalo se o stručné shrnutí hlavních změn, jež budou do verze 8.4 implementovány. Celkově to dle ohlasu publika dělalo dojem, že 8.4 bude verzí, do níž se podařilo dopracovat mnoho funkcionality, po které uživatelé dlouho volali. Několikrát byly slyšitelné reakce typu "tohle nám do teď nešlo, tak jsem rád, že v 8.4 už to bude vyřešené". Nezbývá tedy, než držet palce aby verze 8.4 byla tak úspěšná, jak se od ní čeká.

  Po Magnusovi se slova ujal vedoucí estonského databázového teamu společnosti Skype Kristo Kaiv, se kterým zítra na stránkách Databázového světa přineseme rozhovor. Byla představena architektura, jež tvoří srdce společnosti, spolu s komponentami, které byly společností pro PostgreSQL vyvinuty. Představené řešení působilo profesionálně a bylo znát, že vývojáři ve Skype vědí, co dělají.

  Deploying PostgreSQL in a Windows Enterprise byl název další přednášky vedené Magnusem Haganderem a patřila mezi nejlepší přednášky z celého programu. Do integrace PostgreSQL a Windows bylo vloženo množství úsilí a důvtipu. Závěr, který bylo možné si z této přednášky odnést by mohl vypadat například takto - "Pokud můžete, tak provozujte PostgreSQL na jiné platformě, než je Windows. Ale pokud nemáte na výběr, tak se toho nemusíte bát. Víme, jak na to a máme odzkoušeno, že to celkem dobře funguje.". Mezi dvě největší nevýhody PostgreSQL provozovaného na platformě Windows Magnus označil o trochu nižší výkon než na jiných platformách a hlavně velkou citlivost na množství databázových spojení.

  Následovaly dvě krátké cca 15 minut dlouhé přednášky. Ta první, od Romana Štróbla, nám představila možnosti systému OpenSolaris, které je možno využít pro PostgreSQL. Jednalo se o DTrace a ZFS. DTrace jakožto univerzální monitorovací nástroj, dostupný přímo v operačním systému a PostgreSQL s e zakompilovanými sondami. Ze souborového systému ZFS byla představena vlastnost vytvářet snímky databází, jakožto jedna z možností jak rychle a bezbolestně zálohovat databáze. Celé to bylo velmi pěkně a celkem působivě prezentováno.

  Druhá patnáctiminutovka byla opět od zahraničního hosta a to Davida Fettera. David se nám snažil přiblížit nové vlastnost v PostgreSQL pro podporu seznamů a stromů. Škoda, že se možná někteří ztratili ve chvíli, kdy začal rozebírat rekurzivní možnosti některých nově zaváděných PgSQL funkcí pro generování fraktálů – Mandelbrotových množin. Ale určitě to posílilo důvěru v PostgreSQL. I sám David přednášku uzavřel slovy: "Jestli vaše databáze tohle (generovat Mandelbrotovy množiny) nedokáže, měli byste změnit databázi.".

  Po lehkém obědě a krátké přestávce program pokračoval přednáškou na téma Upgrade databáze - včera, dnes a zítra od Zdenka Kotaly. Zdeněk se zde pokusil objasnit svou práci, které se již delší dobu věnuje. V současné době nemá bohužel PostgreSQL uspokojivě vyřešen přechod mezi různými verzemi databáze, což je pro mnoho administrátorů nepříjemné. Takzvaný in-place upgrade se snaží nahradit stávající postup, použití pg_dump – pg_restore, novým mechanismem, který přímo za běhu databáze bude konvertovat záznamy ze starého do nového formátu. V současné době je vývoj tohoto způsobu upgrade databáze bouřlivý.

  Přednáška Paralelné spracovanie dotazu v PostgreSQL od Dano Vojtka byla jednou z těch, od které bylo možné hodně očekávat. Bohužel se ale jednalo o teoretickou úvahu, jak by se dalo do PostgreSQL implementovat paralelní zpracování dotazů. Přednáška samotná přinesla přehled možností co vše a jakým způsobem by šlo paralelizovat. Nicméně žádnou konkrétní implementaci. Jak z přednášky vyplynulo, jednalo se o představení diplomového projektu, jehož cílem je prozkoumat cesty kudy se vydat. Jako první cíl si autor vytýčil alespoň dostat kód PostgreSQL do stavu, kdy bude thread-safe, aby se dalo začít využívat vláken procesů. Nezbývá než autorovi popřát hodně úspěchů v přesvědčování komunity o správnosti jeho počínání.

  Asi nejvíce očekávaná událost celé konference bylo vystoupení Simona Riggse s jeho přednáškou Replication, Replication, Replication. Simon celkem srozumitelně vysvětlil některé z problémů, které replikace provázejí. Asi nejvíce se rozpovídal o synchronizačních problémech a důsledcích při spuštění VACUUM na master databázi. Také pochválil poslední implementaci Hot Standby, jež dosahuje lepších výsledků než implementace v Oracle 11g.

  Obavy, že někteří možná nebudou rozumět angličtině všech přednášejících, se kupodivu naplnily až při přednášce Petra Ferschmanna PostgreSQL a účetnictví WinStrom, která byla v češtině. Neznáme moc lidí, kteří by dokázali mluvit stejnou rychlostí jako pan Ferschmann. Naštěstí přednášející celkem často roznášel do hlediště pivo jako bonus za zodpovězenou otázku, takže byl čas nabafrované věty z proslovu postupně zpracovat. Samotná přednáška však byla velmi zajímavá a bylo vidět, že společnost WinStrom investovala do vyladění PostgreSQL a její aplikace opravdu hodně úsilí. Asi největší kus práce byl odveden na multiplatformní instalaci PostgreSQL. Škoda, že takových firem není na našem trhu více.

  Pavel Hák se svou přednáškou Nelehké objevování vlastností PostgreSQL byl tak trošku něčím nečekaným. Jeho svébytný popis různých provozních problémů způsobených ať už chybou obsluhy, špatnou konfigurací, nezkušeností či chybami software měl na mnohé jistě destrukční účinky. Nemít s PostgreSQL vlastní zkušenosti, tak po této přednášce jej nenainstaluje ani největší optimista. Musíme ale na druhou stranu ocenit odvahu společnosti JYXO, na jejíž jedné webové službě bylo nelehké objevování PostgreSQL demonstrováno, že takto veřejně přizná problémy, které s poskytováním svých služeb měla. Přednáška by se dala charakterizovat i slovy – takto tedy opravdu ne.

  Kvalita všech přednášejících byla na velice dobré úrovni. Nezbývá než všem poděkovat a těšit se na další ročník, který by snad již mohl být pořádán nejen Databázovým světem, ale také pod záštitou CS PostgreSQL User Group, jež začala vznikat v restauraci po konferenci.

  ( Celý článek! | Autor: Jan Kuřík | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1548 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1068 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (999 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1378 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1016 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1178 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1019 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8206


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena