Dnes: 20. ledna 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Systémový katalog
  Struktury, ve kterých jsou uloženy informace o dané databázi, případně databázovém serveru. Někdy je možné se z anglického Data Dictionary setkat s pojmem datový slovník.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Odpovídal - Ondřej Surý


  [Nondb] - Na přelomu března a dubna jste mohli klást otázky technickému řediteli sdružení CZ.NIC, Ondřeji Surému. Dnes vám přinášíme odpovědi.  Otázky jste mohli položit a více o Ondřeji Surém jste se mohli dozvědět v tomto článku.

  Dobrý den, na jaké databázi běží národní systém?
  Používáme PostgreSQL řady 8.3.

  Vcelku by mne zajímalo, jak máte řešené zabránění zcizení dat o zákaznících, databáze mnoha stovek tisíc klientů, to není špatné, někdo by to mohl chtít zneužít. Vím, že řada věcí je dostupná on-line, ale přesto to může být terčem útoku. Povíte nám o tom víc? Děkuji za odpovědi.
  Databázový server je oddělený přísnými pravidly ve firewallu a přístup přímo na databázový server má pouze omezená skupina uživatelů za pomocí jednorázových hesel. Přístup do databáze je omezen podobně striktními pravidly na firewallu a v konfiguraci databáze. Přístupy na veřejné služby jsou zaznamenávány a počet dotazů do služby WHOIS je limitován pomocí různých pravidel.

  Ještě bych se zeptal na jednu věc, už se vám stalo, že jste ztratili nějaká data a museli obnovovat databáze ze zálohy?
  Žádná data jsme z databáze neztratili. Nicméně proces obnovy dat ze zálohy pravidelně zkoušíme, abychom na případnou situaci tohoto typu byli připraveni.

  Prý používáte postgres, nebojíte se postavit tak velká řešení nad open source? Já bych se tedy bál.
  Tomuto rozhodnutí předcházelo důkladné interní zátěžové testování této databáze. Naštěstí kvalita databáze (a to platí o libovolném software) není určována její licencí.

  Nepřeceňuje se význam DNSSEC?
  Systém doménových jmen (DNS) společně se směrovacím protokolem BGP jsou dva základní stavební kameny současného internetu, a zároveň, jako většina základních kamenů, patří k těm nejstarším. DNS je zranitelné mnoha způsoby (pro více informací bych doporučil například RFC 3833) a technologie DNSSEC většinu těchto zranitelností systému DNS odstraňuje.

  Měli jste někdy už poškozenou databázi? A jak jste to řešili?
  Přímo k poškození databáze nikdy nedošlo. Nicméně pro případ selhání primární lokality replikujeme on-line data na druhý databázový server.

  Dobrý den, o CZ.NIC se neustále mluví, někdy v lepším, někdy v horším světle. Já osobně si dokážu představit jiný model, než je náš český, ale přesto nebudu nyní kritizovat a položím otázku – jak velké máte databáze a na jaké databázi vlastně vaše systémy běží? Děkuji za reakce.
  Jak jsem již zmiňoval výše, použitá databáze je PostgreSQL řady 8.3. Velikost databáze se v současné době pohybuje v řádu stovek gigabyte. Velká část z těchto dat se skládá ze záznamu provozu centrálního registru.

  Kolik vlastně je dnes domén? Nedojde ke kolapsu?
  Aktuální počty registrací českých domén lze snadno najít na internetové stránce sdruženi. V tento okamžik je registrováno něco lehce přes 540 tisíc domén s koncovkou .CZ. Obecně vzhledem k návrhu systému doménových jmen (DNS) lze říci, že kolaps je jen velmi nepravděpodobný. Například v sousedním Německu je aktuální počet zaregistrovaných doménových jmen přes 12 miliónů a zatím to na žádný kolaps nevypadá.

  Umíte vůbec vy osobně něco z databází?
  Mám technické zázemí, dlouhou dobu jsem databáze spravoval i psal aplikace, které různé databáze využívaly. Přiznám se, že dnes už musím občas na některé složitější věci nahlédnout do dokumentace, ale stále se vyznám přímo v konfiguraci open source databází, a ani použití SQL mi nečinní problémy.

  Ahoj, kdy dojde IPv4?
  Přesné datum samozřejmě nelze říci, nicméně nejaktuálnější odhady mluví o roku 2012. Analýzou vyčerpání IPv4 adres se dlouhodobě zabývá Geoff Huston, jehož stránky zabývající se tímto tématem najdete zde.

  Dobrý den, řešili jste někdy už ztrátu databáze, poškození?
  Viz. odpovědi výše.

  Nikde jsem nenasel informaci o tom, zda DNSSEC odpovídá nějakým bezpečnostním standardům, není to jen novy buzzword?
  Přesně nevím, co si mám představit pod "nějaké bezpečnostní standardy", nicméně se vám i tak pokusím odpovědět. DNSSEC byl standardizován organizací IETF v sadě dokumentů RFC 4033, RFC 4034 a RFC 4035. Kryptografické algoritmy používané pro podepisování dat v zónovém souboru odpovídají normálním standardům (RSA, DSA), stejně tak hashovací algoritmy (SHA1, připravuje se rodina algoritmů SHA2).

  Jaké databáze ve firmě používáte? Dekuji moc za odpověď.
  Viz. odpověď výše.

  Co mi zakazuje, založit si vlastni TLD koncovku? Třeba HHCV? Zákonem to přece není dané, nebo ano?
  Teoreticky Vám v tom nebrání vůbec nic. Ve své lokální síti můžete mít vlastní strom doménových jmen, nicméně tento Váš lokální DNS strom nebude mít nic společného s tím DNS stromem, který začíná u správce kořenové zóny ICANN. ICANN pak má vlastní pravidla pro schvalování TLD.

  Jak zálohujete? A už jste databáze obnovovali?
  Pro on-line zálohy používáme replikační software Slony-I, který databázi replikuje do geograficky odlišné lokality. Pro off-line zálohy pak používáme standardní nástroje PostgreSQL.

  Používáte PostgreSQL. Proč ne SQL Server nebo třeba Oracle? To jsou horší? V penězích to asi nebude, příjmu prý máte dost. Děkuji za upřímnou odpověď.
  MS SQL Server je závislý na jednom operačním systému, což byl fakt, který by nás omezoval při dalším provozu centrálního registru. Při návrhu nového systému centrálního registru jsme prováděli důkladné testy dalších databází a došli jsme ke zjištění, že databáze PostgreSQL je pro účely centrálního registru .CZ plně vyhovující.

  Ahoj, proč neexistuje jeden centrální registr pro celý svět?
  Systém DNS byl navržen jako hierarchický a distribuovaný, a to na každé své úrovni. Tuto hierarchii a distribuovanost dodržují na nejvyšší úrovni správce kořenové zóny ICANN (a její technický správce IANA). Dalším rozměrem jsou národní zájmy jednotlivých států – pro každou TLD doménu mohou existovat různá pravidla, kterými se doménový registr řídí. Tyto pravidla často vycházejí z národních specifik či legislativy konkrétní země.

  Mohl byste mi vysvětlit, jak jsou chráněny data CZ.NIC proti zneužití?
  Viz. odpověď výše.

  Nejprve mi dovolte poděkovat, že se vůbec tento rozhovor dělá. Chtěl bych se touto cestou zeptat na to, jak zvládáte výkonově nárůst počtu domén a jestli můžete nějak popsat typy dotazů, které se ve vašich databázích vyskytují.
  Centrální registr jsme podrobili důkladnému testování, kdy do databáze byly uloženy řádově milióny doménových jmen, kontaktních osob a jmenných serverů. Při současném počtu domén (540 tisíc) je zatím výkon databáze uspokojivý.

  Dobrý den, popíšete, jakým způsobem zálohujete databáze? A jaké databáze používáte?
  Viz. odpověď výše.

  Už jste někdy přišli o data?
  Viz. odpověď výše.

  Co používáte za databáze? Na jakém železe?
  PostgreSQL řady 8.3. 64-bitový Linux na architektuře x86_64. Disková pole připojená přes Fibre Channel.

  ( Celý článek! | Autor: František Skřivánek | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1552 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1071 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (1001 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1381 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1018 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1182 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1021 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8226


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena