Dnes: 18. ledna 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Konkurenční přístup
  Situace, kdy k jednomu zdroji dat (nejčastěji stejným záznamům v tabulce) přistupuje současně více uživatelů. Jedním z úkolů vyspělého SŘBD je zajistit, aby nedošlo k porušení konzistence dat (například aby uživatel z tabulky četl vždy aktuální data).

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Jak to vidí Volker Schmeisser?


  [Rozhovory] - V Praze se v květnu konala konference s názvem Citrix Virtualizations Conference 2009. V prostorách hotelu Clarion jste jako návštěvníci mohli poznat novinky od společnosti Citrix, stejně jako praktické zkušenosti z provozu od prezentátorů případových studií. Podobně jako minulý rok, i letos jsme měli možnost krátce vyzpovídat představitele společnosti. Loni jste si mohli přečíst rozhovor s Karl-Heinz Warumem, proto jsme letos využili příležitosti a položili několik otázek Volker Schmeisserovi.  Loni bylo přibližně 9% serverů virtualizováno. Kolik je to letos?
  Nyní je kolem 10%.

  Kde si myslíte, že se toto procento zastaví?
  To záleží, jak budou přibývat nové servery a jak se bude migrovat ze starých. Například podpora pro virtualizaci na 64bit je mnohem lepší. Samozřejmě vše také souvisí s podporou od ISV. A nejen to. Tato oblast je vlastně bez limitu. Vznikají nové potřeby a směry. Zmiňme například technologii EasyCall. Stejně tak laptopy, které obsahují podporu virtualizace.

  Je vhodné virtualizovat stroje, aplikace nebo celé prostředí?
  VS: Jednoznačně celé prostředí. Jde především o úsporu nákladů a bezpečnost. Například nadnárodní společnost Telefónica O2 využívá distribuce desktopů přes internet, přitom datové centrum je umístěno v Mnichově. Díky nasazení tohoto řešení jim vzrostla produktivita.

  Jak se společnosti mohou vyrovnat s rostoucí poptávkou po prostoru na ukládání dat, vezmeme-li v potaz ještě virtualizaci.
  Základem jsou samozřejmě obrazy, které jsou sdílené a pouze se dělají rozdílové obrazy pro např. jednotlivá oddělení. Zkráceně desktop provisioning. Udržovat stovky serverů by bylo samozřejmě nákladné. S desktop provisioningem nevznikají další náklady na, nejen servery a úložiště, ale ani na administraci těchto obrazů. Jako příklad mohu uvést společnost v Moskvě, která pro svých 5000 stanic využívá pouze jeden resp. dva obrazy (Windows XP a Windows Vista).

  Myslíte si, že se dají virtualizovat i databázové stroje? Ty přeci jen potřebují každé procento výkonu a jsou často nejzatíženější částí infrastruktury.
  Právě databázové stroje jsou velmi vhodným kandidátem na virtualizaci. Jak jste podotkl, jsou často nejzatíženější částí, ale také často nejdůležitější a vyžaduje se běh 24x7. A v tomto segmentu nesmíme uvažovat jen „čisté“ databázové stroje, ale i např. MS Exchange je databázový stroj. S virtualizací můžete zajistit lépe nejenom 24x7 běh, ale také mnohem lepší údržbu a ROI. Migrace strojů ve vizualizovaném prostředí jsou jednodušší než u fyzických strojů. A tak jakékoli práce údržby – ať už HW nebo SW – mohou být bezpečně prováděny a tím zajišťovat ještě lepší dostupnost.

  Nemyslíte, že aktuální vývoj tak trochu připomíná návrat k terminálům?
  Samozřejmě, a je to logické. Na posledním CeBITu byl znatelný nárůst počtu vystavovatelů výrobců terminálů. Pokud jsou takové stroje nasazeny, dochází k úsporám nejen v platbách za elektrickou energii a chlazení, ale také nepřímo. Každý zaměstnanec má ráno k dispozici čistý desktop, tedy rychlý. Zvyšuje se produktivita práce. Zaměstnanci nejsou rozmrzelí z pomalosti stroje, případně z nutnosti používat starší počítač než kolega – obměna terminálů není tak nákladná. Náklady se vám mohou vrátit i za devět měsíců. Bohužel např. v České republice tento trend ještě není pořádně vidět. Stále je běžné, že nový zaměstnanec dostane nové PC a zaměstnanec pracující zde třeba dva roky "ostrouhá".

  Jako zajímavost uvedu Finsko a vlakové zastávky. V menších městech/vesničkách, kde vlaky nejezdí tak často, je čas obsluhy nevyužit. Proto je běžné, že zaměstnanci drah zde pracují na dálku v call centrech, kde vyřizují dotazy, podle volného času. Tak jak má každý čas, vytváří de facto distribuovaný systém zaměstnanců, který má malé náklady (žádné kanceláře, žádná administrace jednotlivých desktopů…).

  Myslíte si, že časem bude počítač obsahovat jen jednoúčelový systém, který nastartuje opravdový např. z internetu?
  Je to pravděpodobné. Představte si následující scénář: Velké procento lidí, kteří počítač využívají v práci, jej mají také doma a občas z něj pracují. Pokud firma, společně se zaměstnancem, zakoupí tyto „hloupé“ notebooky, přijde zaměstnanec do práce a nastartuje si svůj pracovní desktop se vším, co potřebuje. Doma naopak svůj vlastní, ale s možností „přepnout se“ i do pracovního. Stále pracuje na svém stroji, se svojí klávesnicí atp., ale v prostředí pracovního desktopu. Firma tím ušetřila náklady nejenom na desktopy, ale klidně i na stoly, elektrickou energii a pracovní místa zaměstnanců, protože mohou pracovat z domova. A zaměstnanec naopak částečně zdarma dostane „hloupý“ notebook, který ale může využívat svobodně i doma pro ostatní činnosti.

  Děkuji za rozhovor

  Volker Schmeisser
  Volker Schmeisser zastává od roku 2002 ve společnosti Citrix pozici Country Manager pro východní Evropu. Předtím pracoval v sektoru distribuce databází Informix a systému UNIX pro společnosti Persona a TopLog. Volker Schmeisser vystudoval univerzitu ve Vratislavi v Polsku.  ( Celý článek! | Autor: Jiří Činčura | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1548 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1068 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (999 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1378 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1016 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1178 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1019 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8206


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena